Rozhovor s jednou mamičkou-šikuľkou

O mojej láske k textilným bábikám už asi viete. Pri hľadaní inšpirácie a celkovo pri prezeraní rôznych textilných bábik na internete som jedného dňa narazila aj na Lusilku“ a jej bábiky (nájdete na tejto webovej stránke http://www.lusilka.webgarden.cz/textilne-babiky).
Po ich zhliadnutí som zostala úplne bez slov – bábiky sú absolútne krásne a originálne (veď posúďte sami).
Rozhodla som sa preto osloviť ich autorku, „Lusilku“, či by mi neposkytla interview pre môj blog. Keďže ide o veľmi milú žienku, s rozhovorom súhlasila, a tak si toto interview môžete prečítať:-).

V prvom rade musím pochváliť Tvoju prácu a vyjadriť svoj obdiv. Bábiky sú dokonalé! Ako sa vlastne u Teba začalo šitie týchto bábik a pre koho si ušila svoju prvú?

Ďakujem za pochvalu, som naozaj veľmi rada, že sa moje bábiky páčia. Sama sa zatiaľ ani zďaleka nepovažujem za odborníčku.
Celá história mojich bábik sa začala počas mojej materskej dovolenky. Vtedy ma akosi „chytilo“ tvorenie a bolo to tvorenie všetkého druhu. Táto moja vášeň ma priviedla na jedno fórum plné šikuliek a medzi nimi bolo aj jedno žieňa s nickom Pristela. Musím povedať, že dovtedy som videla veľa bábik, medzi nimi aj textilné, ale žiadna z nich ma neuchvátila tak, ako Pristelkyne bábiky. A tak som si povedala, že toto musím skúsiť. Už len preto, aby som bábiku ušila dcérke! Tak som sa do toho pustila. Prvé tri bábiky som ušila pre svoju dcérku, a má ich dodnes:-)

Absolvovala si nejaký kurz šitia bábik, alebo si začala len tak sama od seba?
Nie, na žiadnom kurze som nebola. Veľa som načerpala z internetu, a nekonečná vďaka patrí práve Pristelke za jej cenné rady a hlavne trpezlivosť s mojou dotieravosťou 🙂

Kedy stíhaš pracovať na bábikách a ako dlho asi trvá ušiť jednu takúto babuľku?
Keďže som bola doma s dcérkou, šila som hlavne v noci. Cez deň bolo pre mňa nemožné vytiahnuť bábiku a rozložiť si robotu, lebo moja malá pomocníčka bola hneď pri mne… Neskôr som začala pracovať, a tak som už nemohla celú noc presedieť pri stroji… Ale v súčasnoti mám výborné podmienky! Začala som pracovať doma, dcérku čaká zápis do škôlky a ja sa budem môcť nerušene venovať svojmu tvoreníčku.
Čas, ktorý potrebujem na ušitie bábiky, je veľmi relatívny. Záleží to od veľa okolností, od náročnosti bábiky a tiež od momentálnej nálady:-) Ale „čistého času“ potrebujem na zhotovenie celej bábiky približne dva dni.


Čo je podľa Teba na textilných bábikách výnimočné? V čom sú iné od bežných bábik, aké si môžeme pre naše dcérky kúpiť v hračkárstvach?
Sú tu dva zásadné rozdiely. V prvom rade textilné bábiky sú oveľa „prítulnejšie“. Sú mäkučké, príjemné na dotyk, hrejivé. Dieťatko môže s bábikou spinkať bez toho, aby ho tlačila alebo omíňala. Naopak – mojej dcérke často bábika v noci nahrádza vankúšik. V druhom rade je to fakt, že tieto bábiky nie sú šité masovo. Každá jedna bábika sa stane na chvíľu mojim dieťaťom a venujem jej patričnú starostlivosť, obdiv aj lásku. Ťažko to vysvetliť, ale keď tvorím bábiku, naozaj s ňou mám citové puto. Hladkám ju, objímam… A táto pozitívna energia, ktorou je bábika naplnená, je z nej potom aj cítiť.

Tvoje bábiky majú úžasné tváričky a asi každého zaujmú ich nádherné očká – ako to robíš?

Tváričky mojich bábik sú maľované farbami na textil. Tieto farby sú zafixované žehlením. Tvárička bábiky je preto vodevzdorná a odoláva aj nespočetným pusinkám a nežnému „kŕmeniu“.

A oblečenie bábik je tiež Tvoja práca?
Áno, aj šatočky a topánočky patria k bábike, ako aj rôzne doplnky do vláskov alebo ozdoby na bábike. Pre mňa je dôležité, že šatočky sú tak ako aj bábika šité zo 100% bavlny. Aby boli dieťatku čo najpríjemnejšie a najnezávadnejšie.

Myslíš, že na šitie takýchto krásnych bábik treba mať špeciálne nadanie, alebo si na to môžu trúfnuť aj menej „nadané“ mamičky?
Určite to zvládne každá mamička, ktorá má štipku trpezlivosti, odhodlania a nadšenia. Na internete je množstvo návodov na šité bábiky, stačí si len vybrať. Nieje nič krajšie ako darovať dieťatku vlastnoručne vytvorenú hračku.

Ako sa dá dozvedieť z Tvojej stránky, bábiky robíš nielen pre radosť ale aj na želanie. Ako si možno bábiku objednať a aká je približná cena?
Bábiky si u mňa objednávajú ľudia hlavne e-mailom alebo prostredníctvom fór, na ktorých sa zdržiavam. Snažím sa všetkým vyhovieť, aj keď niekedy je to vzhľadom k mojej dcérke časovo náročné. Cena bábiky sa odvíja od špeciálnych požiadaviek, veľkosti a podobne. Napríklad veľká bábika, ktorá meria okolo 57 cm, stojí so šatočkami aj topánočkami 40 eur. Šijem aj menšie – 40 cm bábiky.

Keby sa niektorá mamička (či „nemamička“) chcela od Teba naučiť umeniu šitia bábik, je takáto možnosť? Usporadúvaš nejaké kurzy?
Kurzy usporadúvame spolu s už spomínanou Pristelkou, ale zatiaľ sa kurzy konali len v Českej republike. Najbližšie nás čaká kurz v Olomouci a potom kurz v Prahe. Obidva budú v októbri tohto roku. Kurzy vždy vyhlásime, keď sa nám ozvú žienky a je dostatočný záujem. Kurzovné je 1100 Kč + 300 Kč za materiál, ktorý prinesieme. Keď si niekto prinesie svoj materiál, 300 Kč neplatí. Kurz trvá dva dni a za tie dva dni máme čo robiť, aby sme babuľku stihli ušiť:-)

Okrem bábik sa venuješ aj inému tvoreniu. Prezradíš nám v skratke, aké sú Tvoje ďalšie záľuby?
Je ich naozaj veľmi veľa. Okrem iného sa venujem pleteniu z papiera, čo je vlastne obdoba pletenia z pedigu. Ďalej ma uchvátil patchwork a vlastne všetko, čo sa točí okolo šijacieho stroja. Tiež sa rada hrám s pauzovacím papierom a vzniknú z toho krásne pergamanové výtvory. Učarilo mi aj maľovanie horúcim voskom – takzvaná enkaustika, klasické servítkovanie – decoupage, vyrezávanie z preglejky, maľovanie medovníčkov, zdobenie kraslíc voskom a madeirou. Je toho naozaj veľmi veľa a celá moja vášeň sa dá zhrnúť do jedného slovíčka: „tvorenie“ 🙂

Ďakujem za rozhovor a prajem Ti veľa chuti do tvorenia a kopec spokojných zákazníčok!
To ja ďakujem Vám. Som rada, že som sa mohla aspoň trošku podeliť o kúsok svojho sveta s ľuďmi, ktorých môj príbeh zaujíma a ktorí sa možno nechajú mojimi dielkami inšpirovať. Aj ja Vám prajem, nech Vás ručičky poslúchajú, veľa tvorivých nápadov a hlavne čas na ich realizáciu!

Lucia (Lusilka)

MaJa (onlyonelife.sk)

Na záver ešte pripájam Luckin e-mail, cez ktorý si môžete bábiku objednať: lucia.mizerakova@gmail.com

Posts created 211

9 thoughts on “Rozhovor s jednou mamičkou-šikuľkou

 1. Ja obdivujem takéto šikuľky. Ako mladá som sa aj ja venovala ručným prácam, hlavne pleteniu, no s vekom prišlo tŕpnutie rúk a musela som to zanechať. O bábikách som písala aj ja na jednom mojom blogu, rovnako to boli výtvory pani z ČR, ktorej bábiky ma očarili. Ak by si mala záujem, vyhľadaj si blog Zrkadlenie na WordPresse a článok sa volá Nadchlo ma to.

 2. Keby som bola vedela, že tu budem šaškovať s opisom toho slova a čísla, tak sem ani nebudem písať. Nie je to zbytočné, keď si komentáre aj tak moderuješ? Tak idem do toho, som zvedavá, na koľký raz sa mi to teraz podarí.

 3. Daniela, ďakujem za komentár a blog i článok si rada pozriem:) Keďže som tu dlhšie nebola (mali sme tu chrípku postupne všetci okrem manžela, takže bolo toho naozaj dosť), dostala som sa ku komentárom až teraz.
  Moderujem si ich, pretože niektorí ľudia jednoducho asi majú záľubu vo vypisovaní rôznych "stupídností" a ja to proste na mojom blogu nepotrebujem, takže uverejním len slušné komentáre.

 4. Aj ja si moderujem, preto je to opisovanie znaku zbytočné. Veľmi to zdržiava, väčšina blogeriek si to už zrušila. Aj ja som mala chrípu, dlho mi trvalo, kým som sa cítila úplne fit. Vlastne je to len pár dní, čo som O.K. Čo sa týka neslušných komentárov, také som ešte nemala, ale chodia mi rôzne spamové, kde sú uvedené nebezpečné stránky. Ale tie mi väčšinou už rovno blogger zadrží a hodí ich medzi spamové.

 5. Skúsim sa s tým pohrať a zrušiť opisovanie znaku, popravde som v tomto stále ešte niekde dole a mám sa čo učiť – nie som až taká kamarátka s počítačom.
  Mne sem-tam prídu aj nechutné komentáre, preto som to stále nechala tak, ako to je. Nemám to rada.
  Chrípky bolo teraz všade kopec, som rada, že je to už za nami:)
  Ďakujem, Daniela, za Tvoje komentáre. Ja si každý jeden vážim!

 6. …skúsila som odstrániť overovanie slovom, hádam to už bude jednoduchšie. Ďakujem za tip:)Naozaj som v tomto stále začiatočník a veľa vecí neovládam.

 7. Vďaka aj za ostatné, ktoré budú chcieť niečo napísať. Ale ja som si po odoslaní mojej poslednej odpovede uvedomila, že som nenapísala úplnú pravdu. Zabudla som totiž, že raz som aj ja dostala stupídny komentár. Jedna blogerka ma nazvala kravou. No urobila to tak, že som ju okamžite odhalila.Keď mi to napísala, bola som totiž prihlásená a ihneď som si pozrela v dvoch mojich počítadlách návštev, kto je u mňa. Mala som jej IP adresu, ktorú som si vedela veľmi rýchlo spojiť s majiteľkou blogu. Bola som šokovaná, lebo to bola žena môjho veku a čo ju prinútilo k tomu, aby sa tak primitívne predstavila, to poriadne dodnes neviem. Aj tu sa totiž človek stretáva s takou istou vzorkou ľudí ako aj v reále 🙁 Vlastne aj o tom je na blogu Zrkadlenie článok. Rozmysli si, či si tento komentár necháš len pre seba alebo či ho zverejníš. Prajem pekný deň!

 8. stáva sa, že nás niekedy ľudia poriadne prekvapia, milo či nemilo. Aj o tom je život.
  Aj Tebe prajem pekný deň a komentár som zverejnila, nie je dôvod nezverejniť:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top