Liečivá sila prírody ukrytá vo vankúšikoch

Začiatkom roka ma poriadne potrápila sínusitída, teda zápal prínosových dutín a držala sa ma dobré dva týždne. Keďže nepatrím k nadšencom liekov a lieky od bolesti používam len skutočne v najhorších prípadoch, viete si predstaviť, ako to muselo bolieť, keď som nedokázala prežiť deň bez nurofenu.
Dutiny som sa snažila preplachovať, nahrievať lampou, sprchovať horúcou sprchou, naparovala som sa, no stále nie a nie poľaviť. Tá bolesť hlavy, ktorá je typická pre zápal prínosových dutín, bola ale najhoršia.
Vtedy mi kamarátka poradila položiť si na upchaté dutiny (u mňa to bolo najhoršie pri koreni nosa a na čele) horúci uvarený zemiak zabalený v plienke. Skúsila som a bola to príjemná úľava.
Lenže komu sa chce variť každú chvíľku zemiak?
Tak ma napadla spásonosná myšlienka – zobrala som vrecko ľanových semienok (mala som hojnú zásobu z čias tehotenstva, kedy som sa ním napchávala kvôli vidine ľahšieho pôroduJ) a špaldové šupky (už dlhšie som plánovala ušiť špaldový vankúš), zo starej obliečky na vankúš som ušila obdĺžnikové vrecko a do neho nasypala primerané množstvo semienok a šupiek.  Uzašila som vrecko napevno, vložila do mikrovlnky a nahriala. To som si potom prikladala na čelo. Úžasne to hrialo a teplo vydržalo dosť dlho.
Nie že by to  napadlo mňa samu – ľanové semienka i špaldové šupky sa využívajú oddávna ako prírodný liek na bolesti a iné neduhy. Krásne akumulujú teplo a držia ho pomerne dlho.
Takto som sa nahrievala každú chvíľku a i keď nemožno povedať, že to bolo len vďaka tomu, ale zápal prínosových dutín som porazila bez potreby navštíviť lekára. Dutiny sa mi krásne uvoľnili.
Časom mi napadlo, že si ušijem podobné vrecko aj na iné účely. Fantasticky sa mi osvedčilo na seknutý krk, boľavé kríže alebo menštruačné bolesti. Stačí nahriať a priložiť na boľavé miesto.
Keby som túto vecičku poznala už v časoch, keď bola naša dcérka malé bábo, myslím, že by to pekne pomohlo aj od bolesti bruška (ako alternatíva kôstkových vankúšikov).
 Ďalšia vec, ktorá ma trápila (a stále nie som za vodou), bol syndróm karpálneho tunela. Iste to poznajú všetci, ktorí výdatne pracujú s počítačom a myškou. Pre mňa každodenné ťukanie do počítača a potom tiež šitie spôsobilo, že som začala pociťovať problémy so zápästiami. Ruky mi v noci tŕpli, boleli ma, boli často studené (niekedy som si na prácu s počítačom dokonca musela natiahnuť rukavice). A tak som trochu pátrala na internete a našla som gélové podložky ku klávesnici i k myške.
Keďže som ale človek tvorivý a šitie ma veľmi baví, rozhodla som sa urobiť si látkové podložky. Naplnila som ich špaldovými šupkami, ktoré sa pekne prispôsobia tvaru tela, v tomto prípade rukyJ a pomáhajú pri práci s klávesnicou podopierať a relaxovať zápästia. Úžasná vecička! Ja som si v priebehu roka ušila už niekoľko, nech mám veselo pri práci (dôvodom ale boli aj pomerne časté straty mojich špaldových podložiek – tie som potom nachádzala u detí v posteli a medzi hračkami:)). K myške sú potom menšie podložky v tvare malého vankúšika.
Pre milovníkov levanduľovej vône sa dá do všetkých vankúšikov pridať aj levanduľa, ktorá ma upokojujúce účinky.
Všetky tieto vankúšiky sa dajú použiť na prikladanie na rôzne časti tela, takže využitie si isto nájdu u každého. 

Vyrobiť si tieto liečivé vankúšiky nie je nič zložité, no ak by ste si netrúfali, alebo nemáte čas, môžete si vankúšiky kúpiť aj u mňa. V e-shope zatiaľ nie sú, takže ma v prípade záujmu kontaktujte mailom.

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top