Časté chyby pri handmade podnikaní (časť 2.)

Jednou z veľmi častých chýb pri handmade podnikaní sú ceny. Stanoviť si primeranú cenu za svoj handmade produkt je úloha neľahká. Vo väčšine prípadov sa stretávam s tým, že výrobcovia svoje produkty podceňujú a predávajú ich príliš lacno.

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ako dobrá taktika, sama som sa presvedčila, že to tak nie je. Tiež som kedysi začínala a moje látkové hračky nestáli hneď toľko, ako je tomu dnes. Jednak preto, že dnes sú už certifikované a na inej úrovni než kedysi, ale aj preto, že som si začala oveľa viac uvedomovať hodnotu vlastnej práce a času.

Prečo tie nízke ceny?

  • Strach, že sa kvôli vyššej cene nebudú moje vecičky predávať 

    Nízka cena možno priláka väčší počet zákazníkov, no v konečnom dôsledku to nemusí byť až tak výhodné. Prečo? Keď si napríklad predstavím, že by som mala objednávku na 20 látkových bábik (jedna trvá komplet okolo 2,5-3 hodín) a predávala by som ich po 10Eur alebo 15Eur (moja cena za bábiku je v súčasnosti 28,5Eur a nie som platca DPH), robila by som ich čoskoro s nechuťou, až odporom. A keďže handmade výroba je do veľkej miery záležitosťou srdca, nebolo by to už ono.

    Vážme si svoj čas a energiu, ktorú do našich handmade výrobkov vkladáme a nebojme sa pýtať si cenu, ktorá bude pre nás dostatočná. Tiež mi nejaký čas trvalo, kým som na to prišla, vy sa ale môžete poučiť z mojich chýb:) A okrem toho, vždy je ľahšie dať zľavu, ak vám viac vecičiek zostane ako zdvíhať ceny (viem, o čom hovorím…).

    Okrem toho, nie je zaručené, že nízka cena vám naozaj zaistí vyšší odbyt. Niekedy príliš nízke ceny vyvolávajú v ľuďoch pochybnosti o kvalite výrobkov a radšej si kúpia aj tak drahšie.

  • Viem to urobiť lacnejšie než tá druhá… 

    No áno, urobiť niečo podobné alebo takmer rovnaké a dať to za polovicu ceny dotknutého výrobcu, je pomerne častá praktika. Aj mňa sa párkrát ľudia pýtali, či by som im vedela ušiť takú či onakú vecičku (poslali odkaz na fotku výrobku nejakého handmade tvorcu), ale za nižšiu cenu. Najlepšie aspoň za polovicu. Viem, že veľa výrobcov na to v pohode „kývnu“, pretože zarábať treba… Ja však verím, že všetko dobré i zlé sa nám vráti a že takýto spôsob fungovania nie je práve férový voči druhým výrobcom. Treba si preto zvážiť, či chceme takto „podnikať“ alebo si budeme vážiť prácu druhých (i tú svoju) a nepodkopávať ich. Veď ani nám samým by sa to nepáčilo. Ako sa hovorí: „Čo nechceš, aby druhí robili tebe, nerob ani ty im.“

  • Ach, čo povedia na tie ceny ľudia?    

    Keď sme šli s hračkami na náš prvý trh,  mala som príšerné obavy, ako budú ľudia reagovať na ceny. Vtedy stála bábika 20Eur (dnes je to 28,5Eur za takú istú bábiku) a ja som sa triasla vždy, keď sa niekto spýtal na cenu. Mnohí ľudia ceny mojich hračiek komentovali, alebo len veľavravne dvíhali obočie. Nebolo to príjemné. Často som počúvala, že si také predsa môžu ušiť doma zo starého oblečenia, alebo že o pár stánkov ďalej majú podobné hračky aj za polovicu.

    Dosť ma to spočiatku trápilo, no postupne som sa naučila nereagovať na to a hlavne nebrať to osobne. Kto chcel, dokázal oceniť, že naše hračky sú certifikované a originálne a zaplatiť danú cenu a kto nechcel, nekúpil. Ja som sa naučila viac veriť svojej práci, vážiť si svoj čas a energiu venovanú mojim výrobkom. Vedela som, čo všetko za tým je (certifikáty, výber kvalitných látok a materiálov, vlastné strihy a postupy, ktoré som krvopotne ako samouk drilovala po nociach, keď deti spali, kopec odrieknutých aktivít, aby som vo voľnom čase mohla šiť…).

    Z toho prvého trhu sme odchádzali s takmer vypredanými hračkami. A s každým ďalším trhom som bola vyrovnanejšia. Otázky na ceny mojich hračiek už neboli pre mňa takým ťažkým orieškom.

  • V obchode si podobné kúpia oveľa lacnejšie

    Nesnažte sa, prosím, pozerať pri tvorbe ceny na to, za koľko sa podobné vecičky predávajú v bežných obchodoch. Vy totiž nie ste „bežný obchod“. Tvoríte vecičky vlastnými rukami, venujete im čas a pozornosť, preto si vaše výrobky zaslúžia aj vyššiu cenu. Pretože oproti tým pásovo vyrábaným hračkám, kabelkám, šperkom alebo čomukoľvek inému, majú tie vaše DUŠU.

Ako stanoviť cenu za handmade výrobok?

Veľa závisí od toho, čo konkrétne vyrábate.Tu je zopár všeobecných tipov, ako postupovať pri tvorbe ceny a čo všetko zohľadniť (v tomto prípade je to handmade tvorca, ktorý všetky vecičky vyrába sám a nemá zamestnanca):

  • materiál potrebný na výrobu
  • čas strávený výrobou
  • čas strávený fotením, úpravou fotografií a podobne je tiež súčasťou vašej práce (ak predávate cez internet). Dobré  fotky sú viac než dôležité
  • ak ide o výrobok na želanie, dostatok času strávite už len dohadovaním sa so zákazníkom na jeho predstavách, preto do úvahy berte aj tento faktor pri tvorbe ceny
  • baliaci materiál (ten si prípadne môžete zarátať do položky „balné“)
  • certifikáty, atesty a rôzne ďalšie podobné záležitosti (napríklad taká certifikácia hračiek je finančne dosť náročný proces a všetko si hradí výrobca sám), prípadne kurzy, ktoré ste absolvovali, aby ste mohli robiť to, čo robíte, atď.
  • cena sa odvíja aj od toho, či ste platcom DPH alebo nie
  • do úvahy berte aj poplatky za správu  e-shopu, provízie z predaja výrobkov, ak predávate cez handmade portály (napríklad na Sashe sa platí provízia 12%, preto mnohí výrobcovia majú ceny na Sashe o túto čiastku navýšené oproti cenám v ich vlastných e-shopoch)
  • ak chcete svoje výrobky predávať aj veľkoobchodne, potrebujete si stanoviť veľkoobchodnú a maloobchodnú cenu. Teda cenu, za ktorú budete predávať  výrobky pri väčšom odbere (pozor, aby ste nezostali na takej cene, ktorá vám horko-ťažko pokryje náklady na materiál, aj tu musíte mať nejaký zisk) a potom cenu, za ktorú budete predávať výrobky samotnému zákazníkovi

Niektoré z týchto vecí sa nedajú celkom zarátať do ceny každého  výrobku. Do veľkej miery je to závislé od toho, o aký handmade výrobok ide. No je dôležité si uvedomiť, že daná vecička nie je len materiál a čistý čas  potrebný na zhotovenie. Je to proces, do ktorého vkladáte kopec energie, času a lásky.

Tip na záver:

Malou pomôckou, od ktorej sa môžete odraziť, je pozrieť si ceny podobných výrobkov na rôznych handmade predajných portáloch. Dostanete sa do obrazu a budete mať približnú predstavu, v akých výškach sa hýbu ceny. Ak sa chystáte predávať aj v zahraničí, odporúčam pozrieť si cenové relácie aj tam (často sú o dosť vyššie než u nás, i keď aj tam sa nájdu čoraz častejšie veľmi lacní handmade výrobcovia – veľakrát sú to výrobcovia z Poľska, Ruska a podobných krajín).

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top