Striebro, ktoré tak úporne skrývame…

Sivé vlasy, šedivé vlasy, šediny, strieborné vlasy… neviem, aké všelijaké názvy ešte majú. V každom prípade je proces šedivenia vlasov spojený s niečím veľmi nepríjemným. S niečím, čo nutne treba skryť. Aspoň teda, čo sa týka žien. Pretože úprimne, sivé vlasy u mužov nevidíme zvyčajne ako problém, dokonca nám neraz pripadajú skôr sexi.

Prvé strieborné vlasy sa u mňa objavili už krátko po dvadsiatke. Samozrejme, vytrhla som ich a snažila sa nemyslieť na to, že proces šedivenia sa u mňa už začal. A to tak skoro. Veď šediny znamenajú, že starnem. A ja som mala len 21 rokov!

Moje vlasy som vždy mala veľmi rada. A za celých tých 21 rokov som si ich nafarbila možno raz či dvakrát. Akosi som mala rešpekt pred farbami na vlasy a ani sa mi do toho nechcelo.

Len ich neukázať svetu!

Lenže pri šedinách som mala zafixované, že ich treba skrývať, že keď začnú pribúdať, je to automaticky čas siahnuť po farbe a zakryť tie protivné vyskakujúce a výrazné strieborné nitky vo vlasoch. Tie, ktoré ukazujú, že čas plynie a my nemladneme. Že nemáme zbraň proti starnutiu.

Hlavne neukázať tie šediny svetu. Lebo čo by si ľudia pomysleli, keby ste už okolo tridsiatky mali poriadnu časť vlasov sivú?

Desila som sa chvíle, kedy príde ten čas aj u mňa.

Dlho-predlho som odolávala a nechávala si vlasy bez farbenia. Za šediny som sa ale hanbila.

A keď si čoraz viac ľudí začalo všímať, aká som už prešedivelá, nedala som to a objednala sa na farbenie.

Moje prvé farbenie u kaderníčky. Dvojhodinový proces, kedy som sa bála, ako to celé dopadne a keďže už som bola v kozmetike viac alternatívna a premýšľajúca, riešila som v hlave, čo všetko ten chemický koktejl na mojich vlasoch asi obsahuje…

Samozrejme, kaderníčka ma uistila, že dnešné farby na vlasy sú jemnejšie a majú bezpečné zloženie (pardon, ale keď si prečítate zloženie takej farby na vlasy, musí vám byť jasné, že snáď nič nie je ďalej od pravdy). Strach zo šedivých vlasov bol však silnejší, tak som sa tvárila, že jej verím.

A tak som začala svoje šediny skrývať. Po každom farbení  som sa cítila ako znovuzrodená a nabitá sebavedomím, ktoré mi dávali moje „fejkové nafarbené“ vlasy.

Od kaderníčky k domácemu farbeniu

Čas plynul a mne sa prestalo chcieť chodiť kaderníčke každých pár týždňov na farbenie odrastených vlasov. Povedzme si úprimne, ktorá mama má na to naozaj čas? A keby som ho aj mala, nebola to práve aktivita, ktorej by som chcela venovať tie dve hodiny.

Farbenie ma proste otravovalo.

Lenže aj šedivé vlasy. Veľmi som ich chcela skryť, pretože som mala pocit, že akosi musím.

Začala som si teda vlasy farbiť doma. Zloženie farby, ktorú som si kúpila, som si radšej nečítala, lebo som vedela, že by ma nepotešilo. Prírodné farby som vnímala, ale z Henny a podobných som vždy mala pocit, že je to príliš náročný a zdĺhavý proces. A mne sa nechcelo. Vôbec sa mi nechcelo farbiť si vlasy. Neznášala som to.

Šedivé vlasy sú vlastne krásne?

A potom som raz písala článok o tom, že mnohé ženy si prestávajú farbiť vlasy a nechávajú si ich prirodzene šedivieť. Hovorila som si „wow, tie sú ale odvážne!“ a musela som priznať, že ich vlasy boli krásne. Tie ženy boli krásne a v mojich očiach veľmi-veľmi odvážne.

Predstava o tom, že by som si nechala vlasy tiež takto šedivieť, ma síce v tom čase ešte desila, bola už ale zasiata v mojej mysli. Potrebovala však klíčiť a klíčiť, aby som sa dopracovala do stavu, že naozaj nepotrebujem skrývať svoje šediny. Svoje starnutie. To, že čas plynie. To, že dozrievam a moje telo sa vekom mení.

Prečo si ich farbíme?

Začala som viac premýšľať o tom, prečo si vlastne vlasy farbíme. Vnímame šedivé vlasy ako znak starnutia. Lenže čo ak niekto začne šedivieť už pred dvadsiatkou? Je to proste proces, ktorý u každého začne v inom veku a z iných dôvodov.

Ale bojíme sa to ukázať svetu! Lebo to nie je niečo, čo naša spoločnosť rada vidí.

Časopisy nám neukazujú 30-40-ročné modelky či herečky, ktoré by mali šedivé vlasy. Naopak, z každej strany na nás kričia reklamy o farbách, ktoré dokonale prekryjú šedivé vlasy. Prijali sme farbenie a prekrývanie šedín ako niečo prirodzené a nutné. Ako súčasť starostlivosti o seba. Aby sme zapadli. Aby sme boli prijaté. Aby sme neprestali byť atraktívne.

Prestala som to skrývať

Netušila som vtedy pred tými 3-4 mesiacmi, že to bude zrejme moje posledné farbenie. Neplánovala som to.

No strieborné vlasy mi začali vyrastať a ja som si uvedomila, že vlastne už ani netuším, akú mám teraz prirodzenú farbu vlasov. Ako by som asi vyzerala bez „falošnej“ farby na vlasoch?

A tak som to nechala tak. Nechala som ich rásť. Dala som svojim vlasom slobodu. Nehovorím, že je to vždy ľahký proces. Nevidím okolo seba veľa žien v mojom veku, ktoré by si vlasy nefarbili.

Taktiež, keď sa s niekým rozprávam a jeho pohľad zrazu skočí na moje vlasy. Nedá sa nevšimnúť si to. Viem, že som naozaj dosť šedivá a v 37 rokoch na to asi ľudia bežne nie sú ešte pripravení.

Ktovie, čo im v tej chvíli napadne:) Možno si myslia, že mám depresiu a totálne som sa o seba prestala starať. Alebo som na tom finančne tak zle, že si nemôžem dovoliť kaderníčku ani farbu na vlasy. Alebo… mi proste preskočilo.

Občas to nie je pre mňa ľahké. Sama som prekvapená, ako veľa striebra sa mi už usadilo na vlasoch. Na druhú stranu ale cítim, že je to v poriadku. Že si môžem dovoliť byť sama sebou. Že sa už nemusím skrývať a hrať na niečo, čo nie som. Že farba vlasov nie je niečo, čo určuje našu hodnotu. Veľké vnútorné zmeny u mňa nastali obzvlášť vďaka EMDR terapii, na ktorú už pár mesiacov chodím. Učím sa „s láskou prijímať a s láskou púšťať“ rôzne veci. Ťažké veci. Ešte ťažšie veci. Veci z minulosti. Veci, o ktorých som ani nemala tušenia, že by ma mohli podvedome takto ovplyvňovať ešte dnes.

A aj vďaka EMDR terapii som zrejme dozrela do štádia, že som pripravená prijať samu seba a aj svoju skutočnú farbu vlasov.

Keď to niekedy nezvládam a mám chuť si vlasy zafarbiť, stačí ísť na Instagram a pozrieť si fotky všetkých tých krásnych a úžasných „sestier“, ktoré to cítia rovnako. A že je ich celkom dosť…

Na záver

Je na každej jednej žene, či si svoje vlasy farbí alebo nie. Chcela som len napísať o svojej skúsenosti a o tom, že farbenie a skrývanie šedivých vlasov nemusí byť tou jedinou cestou.

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top