Dať do poriadku manželstvo, ktoré okrem iných vecí poznačila aj závislosť, nie je vôbec ľahká úloha. Nečudujem sa, že sa toľké vzťahy kvôli závislosti rozpadnú. So závislosťou jedného z partnerov totiž prichádza do vzťahu veľa zlého – strata dôvery a pocitu bezpečia, opakované klamstvá, manipulácie a mnoho iného.
Vedeli sme, že ak sa po manželovom liečení závislosti rozhodneme spolu zostať a opraviť naše manželstvo, nebude to ľahké. Cítila som, že to sami asi nezvládneme a že budeme potrebovať terapiu.
Lenže nie je manželská terapia ako manželská terapia. My sme už pred manželovým liečením absolvovali dve sedenia v rámci párovej terapie. Ale nedalo nám to veľa. Možno to bolo nesprávnym výberom terapeuta, možno sme na to neboli pripravení, alebo… neviem. V každom prípade sme už mali nejakú skúsenosť a vedeli sme, že potrebujeme inú terapiu. Niekoho, kto má skúsenosti so vzťahom, v ktorom sa objavila závislosť a veci s tým súvisiace.
Asi rok po manželovom liečení sme tak nejako fungovali a mali sme pocit, že to možno dáme aj bez terapie. Teda bez tej spoločnej terapie. Pretože ja som chodila k svojmu terapeutovi a manžel zasa na klub abstinentov, čo bolo pre neho niečo ako skupinová terapia (a často som šla s ním).
Manželská terapia alebo EMDR terapia?
No ako čas šiel, naše hádky a konflikty sa vyhrocovali a my sme cítili, že buď sa rozídeme, alebo budeme musieť niečo urobiť. Bolo to vyčerpávajúce a mali sme toho obaja po krk. Rozhodli sme sa niečo urobiť.
V jednej FB skupinke som sa pýtala na skúsenosti s manželskou terapiou a bola mi odporučená okrem iného aj terapeutka, ku ktorej teraz chodíme. A ktorej vďačíme za veľa!
Keď sme jej predostreli, že by sme potrebovali manželskú terapiu, ona navrhla individuálnu terapiu pre každého z nás a to konkrétne EMDR terapiu.
V prvom momente som nemala predstavu, ako to môže fungovať a zdalo sa mi to trošku ako úlet. Ale dali sme tomu šancu.
Ubehlo už pár mesiacov, čo chodíme na EMDR terapiu a ja sa nestíham čudovať, čo to s nami robí. Je to, akoby sme sa vnútorne čistili. Akoby sme sa oslobodzovali.
Neľahká no potrebná cesta k uzdraveniu
Hoci je to občas veľmi ťažké, pretože pri EMDR terapii idete veľmi hlboko a pracujete s vašimi bolestnými a traumatickými skúsenosťami a zážitkami, ktoré ste nedokázali celkom dobre spracovať. A tieto nespracované veci vám potom stále strašia v podvedomí, aj keď si to vôbec nemusíte uvedomovať. Ovplyvňujú váš život, vaše vzťahy, vaše reakcie.
Každý z nás má týchto „bubákov“ v sebe viac než dosť. Postaviť sa im zoči-voči nebýva príjemné, no pozrieť sa pravde do očí je, myslím, jediná cesta k oslobodeniu. Musíme sa pozrieť dovnútra, dotknúť sa tých boľavých miest, aby sa mohli konečne zahojiť.
EMDR terapia – čo to vlastne je?
EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) sa zameriava najmä na liečbu nespracovaných traumatických zážitkov a s tým súvisiacich ťažkostí.
Túto metódu vyvinula americká psychologička Dr. Francine Shapiro, PhD. Nejde o žiadnu novinku v psychoterapii, táto metóda je na svete už od 90. rokov minulého storočia.
Pri EMDR terapii sa využíva tzv. bilaterálna stimulácia, kedy sa pomocou podnetov (zrakových, sluchových alebo dotykových) striedavo stimuluje pravá a ľavá mozgová hemisféra. To pomáha spracovať nepríjemné emócie súvisiace s traumou alebo bolestivými zážitkami.
To je veľmi zjednodušený popis EMDR terapie, na internete nájdete viac informácií, stačí pohľadať.
Niektorí ľudia si túto terapiu mýlia s hypnózou. Pri EMDR terapii je ale človek v plnej bdelosti, nejde teda o hypnózu.
Moje vlastné skúsenosti s EMDR terapiou
Na terapiu chodím ešte nie veľmi dlho, začali sme niekedy v júni tohto roka.
V prvom momente som netušila, o čom to vlastne celé bude. Trochu som mala obavy, či tie sedenia budú naozaj účinné. Techniky mi prišli jednoducho trochu zvláštne. Ale povedala som si, že to skúsim.
Už prvé sedenia mi ukázali, že to má zmysel.
Sú to také „výlety“ do minulosti a do svojho vnútra, k boľavým veciam, o ktorých som často ani nemala potuchy, že vo mne zanechali také stopy.
Vďaka EMDR terapii som si uvedomila, koľko ťaživých vecí som v sebe dusila. Takisto vidím, koľko vecí z môjho detstva nemám spracovaných – a tieto nespracované bolestivé zážitky mi neskutočne ovplyvňovali život bez toho, aby som si to vôbec dokázala uvedomiť.
Prichádzajú uvedomenia, prečo sa mi diali niektoré veci, prečo som sa v určitých situáciách správala tak, ako som sa správala, prečo som robila také či onaké rozhodnutia…
Táto terapia je pre mňa doslova oslobodením.
Viem, že mám pred sebou ešte veľmi dlhú cestu, ale som rada, že som na ňu nastúpila.
Cesta z chaosu
Po poslednej manželskej kríze a manželovej recidíve, ktorá mnou otriasla najviac za celé naše manželstvo, som mala pocit, že môj život je jedno veľké zamotané klbko, jeden veľký chaos. A netušila som, z ktorej strany a ako ho vlastne začať rozmotávať. Bolo toho toľko, čo bolo treba riešiť.
Nebolo to len manželstvo a naša rodina, ktorá sa potrebovala uzdraviť. Pochopila som, že uzdraviť sa musím aj ja sama. Inak to nebude fungovať.
A EMDR terapia mi dala odpoveď na to, odkiaľ začať – jednoducho od začiatku.
Keďže túto terapiu absolvujeme spoločne aj s manželom (teda každý má individuálne sedenia), tie zmeny vidno veľmi výrazne aj vo vzťahu a v rodine celkovo.
Ak sa v živote trápite, prešli ste si ťažkým obdobím, ak vás trápi závislosť, úzkosť a podobne, môže byť pre vás EMDR terapia tiež začiatkom cesty k uzdraveniu.