Týždeň v Anglicku so štyrmi deťmi

Minulý týždeň sme strávili celá rodina v Anglicku. V tomto smere som nesmierne vďačná za možnosť domáceho vzdelávania, pretože nám dáva slobodu cestovať prakticky hocikedy (viac o našom homeschoolingu napíšem čoskoro).

Prvý let v živote

Natrafili sme ešte pred Vianocami na lacné letenky a rozhodli sme sa, že to skúsime. Pre všetkých nás šiestich to bol prvý let v živote. A že to bol zážitok! Obzvlášť ja som si to „užila“ celkom intenzívne, pretože som mala nádchu, ktorá sa zrejme aj vďaka letu prehupla do nepríjemného zápalu dutín. Ale k veci. 

Let deti zvládli úplne v pohode, aj náš najmladší čerstvý 4-ročák si pochvaľoval. 

Bývanie sme mali úplne perfektné – bývali sme u mojej sestry, ktorá má tiež štyri deti, takže o zábavu bolo postarané. 

Vlakom do Londýna

Anglicko v tomto období nebolo, čo sa počasia týka, naozaj veľmi lákavé. Ale nám to nevadilo. Bývali sme v Crawley a odtiaľ sme si urobili výlet vlakom do Londýna. Lístok na vlak plus na celodenné metro v Londýne nás všetkých vyšiel na nejakých 40€. Cena lístkov sa menila v priebehu dňa a boli to fakt dosť veľké rozdiely, takže je dobré si pozrieť rôzne časy a vybrať výhodný lístok. Niektoré vlaky idú priamo, niektoré majú uvedený jeden prestup. My sme šli priamo. Cenu lístkov zistíte napríklad tu: https://www.thetrainline.com/. Lístok si treba strážiť, budete ho potrebovať na každý vstup a výstup do a z metra či na stanicu a podobne. 

Buckinghamský palác

V Londýne sme si pozreli najskôr Buckinghamský palác a stihli sme aj výmenu stráží, čo bolo celkom pekným zážitkom. Deťom sa ale aj tak oveľa viac páčili kačky a voľne behujúce veveričky v neďalekom St. James´ Park 🙂

Natural History Museum

Potom sme sa metrom presunuli do South Kensington a navštívili Natural History Museum. Pre mňa bol toto asi najkrajší zážitok. Múzeum je obrovské, neplatí sa vstupné (môžete ale prispieť) a je tam čo pozerať aj pol dňa (alebo aj celý:)). Či vás zaujíma podmorský svet, veľryby, rôzne iné živočíchy alebo ľudské telo, či dinosaury, toto všetko a oveľa viac tam môžete vidieť a zažiť. Nám sa veľmi páčilo. Je tam dostatok toaliet a tiež priestor pre občerstvenie. Oficiálna stránka múzea je tu: https://www.nhm.ac.uk/

Niečo pod zub

Z múzea sme sa šli najesť, lebo naše deti už umierali od hladu, čo nám dávali patrične najavo každé dve minúty. Zašli sme do pizzerie kúsok od múzea a dali sme si pizzu a cestoviny. Ak vás zaujímajú približné ceny, tak v Pierino Restaurant (https://pierino.has.restaurant/) stoja pizze okolo 10-15£, cestoviny podobne a mäsité jedlá s prílohou sú od 15£ vyššie. Obdivuhodné boli cestovinové slamky na pitie (tzv. pasta straws) – deťom sa veľmi páčili a nám tiež, nakoľko ekologicky sú asi jednou z naj alternatív, čo som videla. Samozrejme, reštaurácií je tam milión, stačí si vybrať. 

Večerný Tower Bridge a Piccadilly Circus

Následne sme sa vybrali pozrieť ešte Tower Bridge a Piccadilly Circus. Keďže už ale začínalo pršať, nebolo to až také príjemné. Navyše celý čas dosť fúkal studený vietor, takže sme boli riadne vymrznutí. Tower Bridge sme videli už po tme, ale bol to super zážitok. Hlavne deťom sa páčil. 

Chceli sme toho stihnúť viac, ale to by sme si museli privstať a nie ísť ležérne o desiatej dopoludnia na vlak:) Ale takí sme už my a myslím, že nám a našim nohám to aj tak bohato stačilo. Určite by sa oplatilo nájsť si v Londýne ubytovanie aspoň na jednu noc a nechať si na toto mesto aspoň dva dni. My sme zvažovali, no napokon sme si povedali, že nám postačí vidieť niečo málo, nemusíme nutne vidieť všetky atrakcie a zaujímavosti.

Vlakom sme sa potom presunuli späť do Crawley. 

Portsmouth

Vedeli sme, že za týždeň toho až tak veľa neuvidíme, ak sa nechceme naháňať, čo sme naozaj nechceli. Okrem toho moje dutiny sa každý deň bolestivo hlásili o slovo a bolo mi lepšie v teple než vo vetre a zime vonku. Preto som ani na ďalší výlet nešla a užil si to len manžel s troma staršími deťmi. Ja s drobcom sme zostali u sestry. 

Manžel zobral „veľkých“ do Portsmouth, čo je prístavné mesto. Cestovali opäť vlakom. Navštívili Mary Rose Museum a Blue Reef Aquarium Portsmouth. Lístky neboli práve najlacnejšie, ale obzvlášť tá loď (teda Mary Rose) vraj stála za to. Teda aspoň podľa manžela. Pre deti zas viedlo to akvárium, ktoré síce nie je nejako extra veľké, ale videli krásne ryby a morské živočíchy, takže boli viac než spokojné. Ceny lístkov aj otváracie hodiny nájdete na ich stránkach tu https://maryrose.org/ a tu https://www.bluereefaquarium.co.uk/portsmouth/

Zvyšné dni sme si potom užívali už len vnútri alebo prechádzkami po Crawley. 

Určite nie naposledy…

Pre mňa to bola druhá návšteva v Anglicku po 18 rokoch. Vtedy som tam bola pár mesiacov ako au-pair a tam i späť som cestovala autobusom (ach, to boli časy!). Pre muža a deti to bol prvý kontakt s touto krajinou. 

Určite sa plánujeme niekedy prísť na dlhšie a vidieť viac z tejto krajiny. A určite tiež vieme, že to nebude v zimnom období:)

Užili sme si to všetci a našťastie, moja obávaná sínusitída v deň odletu konečne trochu poľavila, takže let som zvládla bez toho, aby mi išlo odstreliť ušné bubienky:) 

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top