Rozhovor s abstinujúcim gamblerom

Dnes môj manžel Tomáš oslavuje jedno dôležité výročie – je to presne rok, čo odišiel na liečenie závislosti od hrania (gambling) do Banskej Bystrice. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili rozhovor, v ktorom odpovedá na časté otázky o gamblingu , liečení a abstinencii. Ak máte nejaké ďalšie otázky ohľadom tejto problematiky, pokojne nám napíšte. Určite sa vám ozveme.

A tu je už sľúbený rozhovor:

Akú najväčšiu sumu si prehral počas jednej návštevy v herni?

– presne si nepamätám, ale bolo to niečo vyše 3000 Eur.

Kedy si si uvedomil, že máš naozaj problém a že tvoja závislosť je silnejšia ako ty?

– 12.1.2018 – po tom, ako som v ten deň prehral 3 260 Eur, napriek tomu, že som chodil ambulantne k psychologičke a napriek všetkým sľubom, ktoré som dal rodine a sám sebe. Uvedomil som si, že som prehral viac, než  som predchádzajúci mesiac zarobil, a to len za jeden jediný deň.

Čo ťa viedlo k tomu, aby si sa rozhodol ísť na liečenie?

– doteraz presne neviem, vyššia moc? Ale asi najpravdepodobnejšie ťarcha okolností a problémov…

Skúšal si predtým nejakú inú formu liečenia gamblingu?

áno, ambulantne som navštevoval psychologičku raz za dva týždne. Mne to ale nestačilo.

Aké boli tvoje prvé dojmy z liečenia?

– každý jeden deň na liečení som mal chuť ísť domov. Ale uvedomoval som si, že by to nepomohlo a vedel som, že musím vydržať.

Čo bolo na liečení najťažšie?

– to, že som vedel, že môžem odísť domov, kedy len chcem, ale zároveň som vedel, že musím zostať.

Najsilnejší moment z liečenia?

– celé liečenie…

Aký bol návrat domov – do reality?

– prvé dni bola eufória z toho, že som to zvládol, že som niečo dokázal a dotiahol do konca. Samozrejme, aj eufória z toho, že som po deviatich týždňoch doma s rodinou (liečenie trvá osem týždňov, ja som bol o týždeň navyše). Postupom času som si uvedomil, že abstinencia, taká skutočná, začala až teraz (teda po návrate z liečenia). Priznávam, že jednoduchšie je abstinovať na liečení.  

Čo ti pomáha abstinovať?

dodržiavam hlavne kontakt s liečebňou. Snažím sa chodiť čo najčastejšie na klub abstinentov do Banskej Bystrice. Pomáha mi kontakt s ostatnými abstinentmi.

Mám za sebou dve 7-dňové opakovačky (posilňovacie krátkodobé liečby).

Pomáha tiež nemať pri sebe hotovosť, ani platobné karty, pokiaľ naozaj niečo nutne nepotrebujem. Inak sa vždy snažím hneď všetko vydokladovať manželke Majke.

 Čo všetko si po návrate z liečenia zmenil vo svojom živote?  

liečenie mi pomohlo uvedomiť si, že som vo svojom živote robil veľa chýb a pomohlo mi nielen abstinovať, ale stať sa vnímavejším človekom. Používam napríklad tlačidlový mobil, aby som sa vyhol riziku prípadnej zámeny závislostí (stáva sa, že človek prejde z hrania rulety alebo automatov na online stávkovanie napríklad).

Prestal som úplne hrať počítačové hry, vyhýbam sa alkoholu (tiež ako prevencia pred zámenou závislostí), hovorím pravdu, čo som predtým nedokázal a klamal som veľmi veľa a všetkým.

To sú asi najvýraznejšie zmeny. 

Ako sa zmenil tvoj život po liečení?

– veľká zmena nastala v mojom vnímaní rodiny. Uvedomil som si jej skutočnú hodnotu. Pred liečením som síce trávil čas s deťmi, ale v myšlienkach som bol inde, nevnímal som ich a ani svoju ženu. 

Teraz sa snažím každú chvíľu s rodinou naozaj prežívať naplno – vnímať.

Čo by si odkázal ostatným gamblerom, ktorí bojujú so závislosťou?

Čo je to bojovať? Ak bojuje, už asi je na liečení alebo ho má za sebou… Potom nech pokračuje v tom, čo na liečení začal.

Ale ak sa to týka tých, čo ešte „gemblujú“ a chcú zmenu a cítia, že sa musí niečo stať, tak tým by som odkázal, že existuje možnosť, ako si zmeniť život. A prvý krok je priznať si, že máme problém.

Ďakujem za rozhovor môjmu manželovi 🙂 My dnes teda oslavujeme a prajeme vám všetkým, ktorí vo svojom živote bojujete so závislosťou akéhokoľvek druhu, aby ste našli pomoc a slobodu!

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top