Kus-kus v kuchyni

Kus-kus som prvýkrát objavila, keď som ako au-pair pobývala v jednej anglickej rodinke. Tam kus-kus doslova frčal, deti ho milovali a mne sa páčila jeho rýchla a nenáročná príprava:)
Je to vlastne forma cestoviny v podobe maličkých zrniečok.
Potom som na kus-kus akosi zabudla, vlastne tu v tej dobe ani nebol nejako rozšírený. Až raz, keď už som mala prvé dieťa, uvidela som kus-kus v poličke dm-drogerie. Hneď som ho kúpila a náš syn si ho hneď zamiloval.
Pripravovala som ho často tak, ako som to videla u rodinky v Anglicku. Teda, zaliala som kus-kus vriacou vodou, nechala som ho „nabobtnať“ a potom som pridala kúsok čerstvého masla (toho poctivého, nie umelého, no dá sa nahradiť aj kvapkou olivového oleja a podobne:) a navrch nastrúhala tvrdý syr. K tomu som vždy pridala zeleninku, aká bola práve dostupná.
Syn a ja máme kus-kus veľmi radi, dcérka o niečo menej a manžel ho, tuším, ešte ani neochutnal (asi nemá odvahu:).
Z kus-kusu sa ale dá robiť kopec rôznych jedál, inšpirovať sa môžete na internete, kde je množstvo zaujímavých receptov, dá sa pripravovať na sladko aj na slano.
Nejaké tipy na recepty nájdete na týchto stránkach:
http://www.probio.cz/ARCHIV/recepty/kuskus.htm
http://varecha.pravda.sk/
Ja som napríklad zvykla robiť aj zeleninové rizoto z kus-kusu, no to mi deti veľmi jesť nechceli (z nejakého dôvodu neznášajú zeleninu zmiešanú s inou potravinou, ryžou či cestovinou a podobne, vždy to musia mať pekne rozdelené:).
Kus-kus však používam veľmi často aj do polievok namiesto cestovín.
Ak ste ho ešte neskúsili, odporúčam to napraviť. Obzvlášť, ak máte radi jedlá nenáročné na čas a „kuchárske umenie“, kus-kus si vás isto získa:)
Ja kupujem celozrnný bio kus-kus značky Alnatura v dm-drogérii, ale dá sa kúpiť, myslím aj v Kauflande, možno i v Tescu, v obchodoch so zdravou výživou alebo na internete. Nie je veľmi drahý, 500 gramové balenie vás vyjde asi okolo 1,5-2 Eur.

Posts created 211

2 thoughts on “Kus-kus v kuchyni

  1. Ahoj, ano, ano, mne sa ta rychla priprava tiez najviac paci:) ja som rada za kazde taketo rychlovky – obzvlast pri troch detoch:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top