Zápal prínosových dutín, alebo sínusitída, je postrachom pre každého, kto túto nepríjemnú vec niekedy zažil. Ja som si s ňou teda užila naozaj svoje. Nikdy nezabudnem, asi dva roky dozadu, ako mi taká jedna banálna nádcha prešla do zápalu prínosových dutín. Túto zdravotnú komplikáciu som už mala tú česť spoznať dávnejšie, no tentokrát to bol iný level.
Bolesť hlavy taká, že som bez Nurofenu nevládala ani len fungovať. A to naozaj nie som typ, že si pri hocijakej „boliestke“ hneď ordinujem tabletku, skôr naopak, snažím sa liekom vyhýbať, ako len to ide. Ale pri sínusitíde to proste nešlo.
Sínusitída v plnej „kráse“
Pri zohnutí hlavy alebo predklone som mala pocit, že mi snáď mozog alebo celá tvár vypadne z hlavy z toľkého tlaku.
Dokonca som vtedy stratila čuch aj chuť. Veľmi som sa bála, či to nebude natrvalo. Čítala som o takých prípadoch a nebolo mi všetko jedno. Pamätám si, ako som sa nakláňala nad čerstvo pokrájaný cesnak a snažila sa ho zacítiť – bezúspešne.
Trvalo to nejakých 11 dní a ja som si hovorila, ak to do zajtra neprejde, už určite pôjdem k lekárovi. Lenže ja a lekári – to je podobné ako ja a lieky. Stránim sa ich, ako sa len dá. A tak som čakala a dúfala, že moje prínosové dutiny sa nado mnou zľutujú a ja nebudem musieť navštíviť svoju lekárku (ku ktorej chodím raz za pár rokov na preventívku, keď mi napadne, že by som mohla…).
A moje dutiny ma, chvalabohu, vyslyšali. Bola som vtedy taká šťastná, že som to zvládla bez doktorov, no zároveň vo mne zostal neskutočný strach z akejkoľvek nádchy, ktorá by mohla byť opäť začiatkom zápalu prínosových dutín.
Sľúbila som si, že urobím všetko pre to, aby sa takýto stav nezopakoval. A od tej poslednej sínusitídy sa naozaj teším z toho, že sa mi to darí.
Zápal dutín a moje opatrenia
Pri štyroch deťoch je veľká pravdepodobnosť všelijakých chorôb. Každú chvíľu u nás niekto smrká, pokašliava a podobne. Spočiatku som mala pocit, že chytím od detí asi každú pliagu. Posledné obdobie to už ale tak nie je a aj keď sú všetky deti choré, ja sa celkom držím.
V čom je moje ne-tajomstvo? Keď vidím, že u nás začína pribúdať pacientov, hneď nasadzujem vyššie dávky C-vitamínu (používam kyselinu askorbovú vo forme prášku z Dm-drogerie). Okrem toho užívam aj propolisovú tinktúru a vitamín D. Propolisovou tinktúrou (zriedenou s vodou) aj kloktám, ak mám pocit, že ma pobolieva hrdlo. Niekedy na kloktanie používam aj obyčajnú slanú vodu.
Kľúčové u mňa je, aby som s týmito opatreniami začala hneď pri prvých príznakoch, ak to totiž prešvihnem, už to tak nezaberá.
Čožeee? Výplach nosa?
A v neposlednom rade som začala praktizovať výplach nosa. Snažila som sa ich robiť už vtedy, pri tej poslednej sínusitíde (vtedy som sa o nich dočítala, keď som hľadala na nete informácie o tom, ako bojovať s týmto problémom), no nepomáhali, pretože som nezakročila včas ale až keď boli príznaky naplno rozvinuté.
Donedávna som preplachy nosa slanou vodou robila hocijakou nádobkou. Keď som ale objavila špeciálnu konvičku určenú priamo na tento účel (ani mi nenapadlo, že na preplach nosa môže existovať nejaký špeciálny nástroj), dostali preplachy celkom nový rozmer (ja viem, ja viem, preplachy nosa nie sú práve elegantnou témou, ale verte mi, sú fakt účinné – aspoň teda u mňa určite!).
S konvičkou sú preplachy proste jednoduchšie a pohodlnejšie. Robím ich zakaždým, keď mám pocit, že na mňa ide nádcha alebo cítim upchatie nosa. Navyše ku konvičke patrí aj odmerka na soľ, takže už viem, koľko presne si tam nasypať 🙂
Aj naša staršia dcérka Natálka (10) je na zápal dutín náchylnejšia, takže som preplachy naučila robiť aj ju. U takto väčších detí sa to už celkom dá, malého trojročného by som asi ťažko donútila, sedemročná Emka to už tiež párkrát skúsila a 12-ročný Samko by to zrejme neurobil ani za milión, lebo podľa neho je to nechutné a odporné a hnusné a neviemešteaké.
Okrem vyššie uvedeného mi niekedy pomôžu uvoľniť dutiny aj nahrievacie vankúšiky. Sama som také šila a plnila som ich špaldovými otrubami zmiešanými s ľanovými semiačkami. Dá sa ale naplniť aj ryžou, ktorá je asi dostupnejšia, i keď nemá také liečivé účinky.
Chcela som sa s vami podeliť o tieto moje osvedčené rady, ktoré ma už peknú dobu udržiavajú v zdraví – teda verím, že je to vďaka tomu.
Pre tých, ktorí netušíte, ako sa preplachy nosa robia, skúste si do vyhľadávania na you tube zadať „neti pot use“. Chcela som vám sem dať priamy odkaz na nejaké konkrétne video, ale sú to fakt nie veľmi príjemné veci (citlivé povahy, pozor!), takže nechávam na vás, aby ste si vybrali, čo je pre vás znesiteľné pozrieť 🙂
Z histórie výplachu nosa
Ak sa chytáte za hlavu, že čo za nový trend tie výplachy nosa sú, tak je dobré vedieť, že to nie je žiadna novinka. Vlastne výplachy nosa majú celkom dlhú históriu. Je to prastará indická tradícia, súčasť ajurvédskej medicíny. Nie je to žiadny „šamanizmus“, ale účinná metóda, ktorú praktikujú ľudia po celom svete. Niektorí ju praktizujú každý deň, najmä ráno v rámci očisty. Mne ale bohato stačí robiť ju v prípade, keď pocítim, že na mňa a moje dutiny niečo lezie.
P.S.: Je veľa druhov vitamínu D, aj C-čka či propolisovej tinktúry – nepropagujem žiadnu konkrétnu značku. Propolis napríklad často kupujem priamo od včelárov, aktuálne mám doma ale tento. Vitamín D taktiež máme teraz síce Jamieson, ale často používame od firmy Swanson.