Práca z domu popri materskej dovolenke – to nie sú len výhody…

Vždy som si myslela, že ak by sa mi podarilo privyrábať si na materskej dovolenke prácou z domu, bolo by to úplne totálne super. A keď sa mi to napokon podarilo a začala som rozvíjať svoju „pisateľskú kariéru“, došlo mi, že okrem množstva výhod, ktoré mi to poskytuje, sa nájdu aj menšie či väčšie nevýhody. A práve o tých menej svetlých stránkach práce z domu počas materskej dovolenky chcem teraz napísať pár riadkov.

1. Obety – áno, pracovať z domu popri materskej dovolenke znamená obetovať dosť veľa voľného času (čo je na materskej dovolenke vcelku zvláštny pojem, keďže voľný čas takmer neexistuje…). Ak chcete písať, alebo robiť inú prácu na doma, musíte tomu jednoducho obetovať nejaký čas. Ono to síce znie lákavo a mnohí si predstavujú prácu z domu ako nekonečnú pohodu, no nie je to tak. Stojí to čas a námahu. Ja píšem denne, väčšinou keď deti zaspia. To znamená, že svoj jediný voľný čas, často obetujem práve písaniu.

2. Žiadny televízor – ak som niekedy zvykla pozerať nejaké seriály (zbohom CSI Las Vegas či Zúfalé manželky, prípadne moji drahí Nezvestní), muselo to byť veľmi dávno. Vlastne neviem, kedy som naposledy niečo také videla. Občas sa mi podarí pozrieť si nejaké DVD-čko s manželom (tak raz za týždeň či dva), ale inak televízor vôbec nepozerám. Prečo? Lebo naozaj neviem, kedy by som potom písala. Okrem toho si myslím, že televízia je obrovský požierač času. Pred nejakým časom som skúsila pozrieť si jeden film, ktorý dávali na niektorej televíznej stanici. Veľká chyba! Film začal nejako po 20.-tej hodine večer, no „vďaka“ hustému zastúpeniu reklám sa končil niekedy okolo 23.-hodiny, kedy mi už dochádzala trpezlivosť aj sily a upadala som do spánku. Opäť som sa raz poučila o tom, že televízia je len mrhaním času, ktorý aj tak nemám…

3. Neporiadok a rýchle jedlá – tak toto je samostatná kapitola. Keď mi totiž moja mama dá nejakú chvíľku a vezme deti von, alebo mi takýto luxus dopraje môj manžel, nemyslite si, že bežím k vysávaču a gruntujem. Nie, dokonca ani nejdem upiecť voňavý koláč. Čas je predsa drahý, takže sadám k počítaču a píšem. Veď termíny treba stíhať a vysedávať pri počítači hlboko do noci nedokážem.
Moja práca na doma popri materskej dovolenke sa teda odzrkadľuje aj na týchto veciach. V byte máme permanentne neupratané (upratujem väčšinou len cez víkendy) a varím zväčša veľmi rýchle jedlá.

4. Boľavé kríže – z častého vysedávania pri počítači a ťukania do klávesnice ma niekedy naozaj „parádne“ bolia kríže. Aj toto je daň za moju prácu popri materskej.

Ako teda vidíte, práca z domu popri materskej dovolenke nie je len prechádzka ružovou záhradou. Je to o odriekaní si, o správnom rozdelení času a neraz aj o veľkej únave. No keď vás to baví a navyše to výrazne vylepší váš každomesačný rodinný rozpočet, máte z toho napokon veľmi dobrý pocit:-)

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top