Kam písať články za honorár? I.

Keď niekto začne uvažovať nad prácou externého prispievateľa pre webové stránky, určite sa nevyhne otázke, ako si hľadať príležitosti. Preto som sa rozhodla napísať niekoľko článkov, v ktorých trošku podrobnejšie rozoberiem niektoré možnosti (ktoré som aj sama využila alebo aspoň skúsila využiť:-)

Povedzme teda, že základ máte – písanie vás baví a už ste aj čo-to skúsili napísať. Problémom je, kde nájsť pre svoje články miesto a ešte v lepšom prípade dostať za články aj zaplatené. Aké sú teda možnosti?

Možnosť číslo 1: Môžete skúsiť oslovovať jednotlivé webové stránky. Tak napríklad si kliknete na zaujímavú stránku, ktorá sa zaoberá zvieratami, pričom vy sa o zvieratá zaujímate a dosť o nich viete. Pri troche šťastia možno dokonca nájdete na tom konkrétnom webe ponuku pre nádejných autorov (skôr ale nič také nenájdete).
Ak tam teda ponuka nebude, nájdete si na stránke kontakt na prevádzkovateľa stránky (zvyčajne kolonka „Kontakt“) a pošlete mailom svoju otázku ohľadom možnej spolupráce. Nezabudnite na vaše kontaktné údaje, spomeňte vaše skúsenosti v oblasti písania ako i okruhy tém, o ktorých písať viete.
Môžete priamo priložiť aj nejaký ukážkový text na danú tematiku, alebo priložiť odkaz na váš článok, ak ste už niečo na webe publikovali, prípadne odkaz na článok na vašom blogu. Pri takomto prvom kontakte nie je práve najlepšie riešiť hneď aj cenu, skôr by ste sa mali len informovať, či je možnosť spolupráce a aké sú prípadné podmienky.
Nečakajte však, že sa vám hneď ozvú a prejavia o spoluprácu s vami záujem. Možno budete musieť osloviť desať webových stránok, kým sa vám odniekiaľ ozvú. Ak sa chcete uistiť, že váš e-mail dostali, uveďte do textu mailovej správy niečo ako prosbu o potvrdenie o doručení. Ani na toto vám ale nemusia všetci odpovedať – závisí to najmä od charakteru prevádzkovateľov stránok.
No a ak sa vám napokon ozvú a začnú s vami riešiť spoluprácu, je to na dobrej ceste. Môže sa ale tiež stať, že pošlete niekoľko článkov, oni ich uverejnia, no vy nedostanete za ne zaplatené.
Aby ste takémuto jednaniu predišli, snažte sa ošetriť celú spoluprácu nejakou zmluvou alebo dohodou (písomnou), kde budú stanovené práva i povinnosti oboch strán.

Posts created 211

2 thoughts on “Kam písať články za honorár? I.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top