Prvé, druhé verzus tretie tehotenstvo

…už som sa párkrát na blogu zmienila o tom, že naša rodinka sa onedlho rozšíri o ďalšieho člena. Dohromady nás už teda bude päť a pre mňa je to už tretíkrát, čo si užívam tie vzácne pocity súvisiace s novým človiečikom rastúcim vo mne.
Každé tehotenstvo je niečím rovnaké a niečím výnimočné. Spoločnými znakmi mojich troch tehotenstiev bola neskutočná únava prvé tri mesiace a totálny odpor ku káve (inak som ju pred tehotenstvom vždy bežne pila). Výkyvy nálad a plač hoci aj pri niektorej dojemnejšej scénke zo seriálu Krok za krokom (občas si ho s manželom večer pozrieme) sú tiež bežné a je to typický znak, ktorý sa u mňa vyskytoval pri všetkých troch tehotenstvách.

Toto tretie tehotenstvo je však v mnohých ohľadoch celkom odlišné. Keď som čakala prvé dieťa, nemohla som sa dočkať, kedy začneme nakupovať výbavičku a ledva som to vydržala do 20. týždňa. Pri druhom tehotenstve som bola už umiernenejšia, no po tom 20. týždni ma už tiež začínali chytať túžobné stavy prichystať nášmu druhému anjelikovi všetko potrebné. A teraz? Som v 29. týždni a keď si predstavím, že mám začať vyťahovať všetky tie mini-vecičky z vákuových vriec, v ktorých skladujem všetko oblečenie po deťoch, straaaaašne sa mi do toho nechce a neustále to odkladám. Som zvedavá, kedy sa dostanem k baleniu tašky do pôrodnice:)
Nie je to o tom, že by som sa na naše tretie bábätko netešila – teším sa veľmi. No pri dvoch ďalších deťoch je to už celkom iné. Niekedy som rada, ak si za celý deň stihnem pohladkať bruško a prihovoriť sa tomu drobčekovi.

Iné je to aj v tom, že to so mnou prežívajú aj deti. Rozprávajú sa s bábätkom v brušku, nechajú sa „kopať“ od svojho budúceho súrodenca, hovoria mi „Maminka, ty máš ale obrovské brucho!“, kreslia, ako si toho drobca predstavujú (niekedy je to fakt zaujímavé:), chystajú bábätku hračky a hovoria, čo všetko ho naučia, čo všetko mu požičajú (náš päťročný napríklad plánuje bábätko naučiť skladať Lego, jazdiť na bicykli a hrať futbal) a dcérka zasa sľubuje, ako mu bude požičiavať svoje bábiky a plyšáky a naučí ho kresliť tak krásne, ako kreslí ona – chúďatká, nechápu, že chvíľku potrvá, kým z mini-človiečika, ktorý len spí (pevne verím, že táto činnosť bude nad ostatnými prevažovať), papá, plače, ciká a kaká vyrastie aj „iných činností schopné“ stvorenie:) Z dráčikovského katalógu dokonca vyberali pre naše bábätko aj vhodné darčeky:) Je to krásne prežívať tehotenstvo aj takto z pohľadu našich dvoch ďalších detí. 

Alebo pôrod… Pri prvom tehotenstve som o tom čítala všetko možné i nemožné a pravdupovediac, až tak veľmi som sa toho nebála, netušila som, do čoho idem. Skutočnosť mi potom mierne povedané vyrazila dych a dlho som sa z pôrodu nášho prvého syna spamätávala. Keď som čakala dcérku, od prvej chvíle som rozmýšľala nad tým, aký bude pôrod a čelila som strachu z toho, že to bude opäť také bolestivé. Na druhej strane som však riešila aj otázku toho, ako to náš ani nie dvojročný syn bezo mňa zvládne. Bol na mňa veľmi naviazaný a predstava odísť od neho na päť dní ma doslova desila (niekedy snáď viac ako samotný pôrod). Teraz, keď čakám tretie dieťatko, na pôrod akosi nemyslím. Možno to príde onedlho, keď to už budem mať za pár, no zatiaľ spávam pokojne. Beriem to už asi s určitým nadhľadom a z pôrodu nemám strašiaka. Horšie to je, keď si predstavím, že moje dve slniečka opustím na niekoľko dní (doteraz sme neboli tak dlho bez seba, ak nerátam odluku od syna kvôli pobytu v pôrodnici s dcérkou)…

Tretie tehotenstvo je iné aj v tom, že uteká neskutočne rýchlo. Mám pocit, akoby to bolo včera, čo som s prekvapením zistila, že budem mama aj tretíkrát a teraz som už takmer v 30. týždni. Pri dvoch deťoch to naozaj letí omnoho rýchlejšie.

A mám tiež pocit, že som oveľa pokojnejšia, uvoľnenejšia. Aj keď je mi jasné, že po príchode toho tretieho drobca budeme mať doma poriadne veselo, dopredu sa nestresujem. Viem, že to nejaký čas potrvá, kým si zasa nájdeme nejaký ten režim, no beriem to akosi prirodzene.

O rozdieloch medzi prvým, druhým a tretím tehotenstvom by sa dalo toho popísať ešte veľa, no nechcem vás zbytočne nudiť, takže radšej končím:)…

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top