Krásny Deň detí!

Deti sú úžasné. Dokonalé bytosti. Sme šťastní, že ich máme. Trápime sa, keď sú smutné, tešíme sa, keď sú šťastné. A aj keď ich veľmi milujeme, tak často na ne nadávame a sťažujeme sa.

Všimli ste si, ako často hovoríte na adresu svojich detí, aké sú neposlušné, tvrdohlavé, lakomé, nemotorné, protivné a neviem ešte aké? A ako často (či skôr zriedka) rozprávame o ich dobrých vlastnostiach – že sa vedia poďakovať, poprosiť, sú empatické a podobne? Často sa zameriavame na to, čo je na našich deťoch zlé (aspoň podľa nás). Chceli by sme, aby boli poslušnými, aby doslova poslúchli na slovo. Aby boli samostatnejšie, vedeli sa slušne správať, aby sme na ne mohli byť hrdí.

Pri tom nám veľakrát uniká to dobré. Zameriavame sa na chyby našich detí (ktoré možno ani nie sú chybami, len sa nám to nepáči) a nevšímame si ich kvality. To, že nás dieťa obdaruje svojím krásnym úprimným úsmevom, že sa k nám pritúli a povie nám „Ľúbim ťa“ alebo „Si super maminka/tatinko“, že nám prinesie kvetinku alebo hoci kamienok z prechádzky… Keby sme sa viac zamerali na to dobré v našich deťoch, zistili by sme, že naše deti vlastne vôbec nie sú zlé. Zistili by sme, že sú to úžasné a dokonalé bytosti. A boli by sme viac vďační za to, že sme dostali v živote taký vzácny dar, akým naše deti sú.

Dnes, na sviatok všetkých detí, si to akosi hlbšie uvedomujem aj ja. Milujem svoje deti, no často mi uniká, aké sú krásne a fantastické. Som unavená z napomínania, vychovávania a neustáleho zdôrazňovania či riešenia súrodeneckých hádok a neraz i bitiek. Ale dnes si chcem dať predsavzatie, že budem viac vnímať to dobro a krásu v mojich deťoch, to, čím všetkým mňa a tento svet obohacujú.

Želám si, aby nielen moje deti boli šťastné. Želám im krásne detstvo, chápavých a milujúcich rodičov, ktorí ich nebudú vedieť len trestať, ale aj pochváliť, tešiť sa s nimi, prejavovať im svoju lásku, rodičov, ktorí im dajú pocit bezpečia. Každé dieťa si zaslúži to najlepšie.

Krásny Deň detí!!!

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top