Manžel je gambler… čo teraz?

Práve ste zistili, že váš manžel je gambler. Možno ste už nejakú dobu niečo tušili, možno sa vám zdal neprítomný, stále zamyslený, alebo bol dokonca na vás zlý, podráždený, bez záujmu o vás či vaše deti.

Možno sa vám zdalo, že vám akosi stále chýbajú peniaze, možno sa občas ozvala banka kvôli nezaplatenej splátke, možno manžel občas „stratil“ peniaze, alebo potreboval požičať zúfalému kolegovi v práci… Nejako ste to prehliadali, pretože ste toho mali veľa okolo detí a samotného života a proste vždy sa našlo vysvetlenie.

No teraz už viete, že všetky tieto náznaky ukazovali na to, že váš manžel má problém – že je gambler.

Ale čo   s tým?

Viem, aké to je, keď zrazu zistíte, alebo sa sám prizná (hoci to sa väčšinou nestáva a zatĺkajú do konca). Je to šok. Viem, ako to bolí. Viem, že sa cítite podvedená, oklamaná, že nič nedáva zmysel. Sú to veľmi ťažké stavy a hoci môj manžel už dva roky abstinuje, ešte stále cítim vo vnútri pri písaní týchto riadkov závan pocitov, ktoré som vtedy prežívala…

Lenže život ide ďalej a musíte aj vy. Čo teda robiť, ak prídete na to, že váš manžel má problém s hraním, ktorý nedokáže sám zvládať a ktorý ničí nielen jeho ale celú vašu rodinu?

Nedávajte jednu šancu za druhou

Z vlastnej skúsenosti viem, že riešením nie je čakať. Riešením nie je dávať jednu šancu za druhou a veriť sľubom vášho manžela, ktorý je v zajatí závislosti. Závislému človeku, žiaľ, naozaj nemožno veriť. Aj keď viem, ako veľmi by ste chceli. Aj ja som chcela. Veľakrát. Pochopila som ale, že to nejde a že tým ubližujem nielen sama sebe, ale aj jemu – pretože tým, že som to neriešila a verila jeho sľubom, iba som mu dávala zelenú v ďalšom hraní.

Treba byť silnou, aj keď možno práve máte pocit, že už žiadnu silu nemáte. Ale verte mi, máte ju.

Nemám presný a univerzálny návod na to, čo treba alebo čo je vhodné urobiť, keď zistíte, že váš manžel je závislý od hrania hazardných hier. Môžem vám len napísať, čo som urobila ja a čo pomohlo mne.

Nájdite si terapeuta

Doteraz ste možno riešili len svojho manžela a jeho problém. Ale teraz je čas pozrieť sa na seba. Môže sa zdať, že jediný kto potrebuje pomoc, je váš manžel. No nie je to tak. Ak ste žili so závislým človekom, potrebujete pomoc aj vy. Vyhľadajte si terapeuta, ktorému sa zdôveríte so všetkým.

Ja som tiež hľadala, pretože som cítila, že už to neunesiem. Všetku tú bolesť, neistotu, obavy, úzkosť, rozbité sny…

Terapeuti bývajú drahí a jedno sedenie stojí okolo 30Eur, niekde i viac. Ak sa vám dá, investujte do toho. Je to pre vás a pre vaše deti (ak deti máte), a zaslúžite si to. Je to ako liečba, ktorú naozaj potrebujete.

Ak peniaze nemáte, čo býva častým problémom a ja som si tiež nemohla dovoliť platiť peniaze za psychológa, dajú sa nájsť aj takí, ktorí majú zmluvu so zdravotnou poisťovňou a tá vám sedenia preplatí. Takto som to riešila aj ja. A veľmi-veľmi mi to pomohlo.

Namiesto psychológa môžete hľadať aj medzi psychiatrami.

Klub abstinentov

Ja som sa o Klube abstinentov v Banskej Bystrici dozvedela až počas manželovho liečenia. Ale viem, že tam môžete prísť kedykoľvek (aj sama), aj keď váš partner na liečenie nechce. Môže to byť pre vás veľmi užitočné a tiež veľa pochopíte o závislosti a o tom, ako gambler zmýšľa, čoho je schopný, na čo si dať pozor a podobne. Máte tam možnosť opýtať sa abstinujúcich hráčov na čokoľvek, čo vás zaujíma. Je to naozaj miesto, kde môžete nájsť pochopenie a pomoc. Klub abstinentov býva každý piatok o 13,30 v Banskej Bystrici, na Oddelení pre liečbu patologického hráčstva v FNsP F.D. Roosevelta.

Právne poradenstvo

Patologický hráč dokáže rodinu priviesť do finančného pekla. Keď som si konečne uvedomila, že môj manžel je naozaj závislý, snažila som sa najskôr hľadať pomoc v internetových psychologických poradniach. Takmer vždy som dostala radu, aby som ochránila seba a deti, aby som si ochránila financie. Lenže ako to urobiť? Vtedy som netušila. Niektorí psychológovia mi radili rýchly rozvod. Ja som to však takto riešiť nechcela. Ďalšou menej radikálnou radou bolo zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Pretože kým ste manželia, dlhy vášho manžela sú automaticky aj vaše dlhy. Je to nefér, ale je to tak a veľmi veľa žien na to dopláca a dlhé roky splácajú pôžičky a dlhy, ktoré kvôli hraniu narobili ich partneri. Keď sa bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zruší, vy sa aspoň ako-tak ochránite.

Ak by ste to chceli urobiť, najlepšie je nájsť si právnika, ktorý vám pomôže s vypracovaním žiadosti pre súd. Rátajte s tým, že to nejaký čas trvá, preto treba konať rýchlo, ak sa rozhodnete to urobiť. Mne od podania žiadosti na súde v októbri, prišlo predvolanie na začiatok februára (to len pre lepšiu predstavu, možno to ide inokedy aj rýchlejšie, moja skúsenosť je ale takáto). Platí sa tiež nejaký poplatok, v mojom prípade to bolo 165Eur za podanie návrhu na súd. Tento návrh môžete stiahnuť, ak sa napríklad váš partner rozhodne ísť liečiť.

Právnická pomoc tiež nie je lacná záležitosť a ak nemáte nejakého známeho právnika, skúste sa obrátiť napríklad sem na Centrum právnej pomoci, kde vám poradia a nasmerujú vás.

Al-Anon

Ďalšou možnosťou, kde môžete nájsť pomoc pre seba, sú stretnutia Al-Anon. Ide o stretnutia príbuzných a priateľov alkoholikov, ktorí si vymieňajú skúsenosti, rady a samozrejme, si navzájom dodávajú silu.

Ide síce v tomto prípade o alkoholizmus, no závislosti sú si veľmi podobné a ich dopad na partnera a rodinných príslušníkov je tiež podobný, preto to môže byť dobrou voľbou aj v prípade, že váš manžel je gambler.

Na Slovensku zatiaľ nie sú skupiny Gam-Anon, ktoré sú bežné v zahraničí a ktoré združujú rodinných príslušníkov gamblerov.

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top