Domáce vzdelávanie… v Dominikánskej republike

Pred pár rokmi by som si domáce vzdelávanie nevedela ani len predstaviť. Deti chodili do školy a predstava homeschoolingu, i keď ma dlho lákala, zostávala pre mňa príliš odvážnou.

Naše homeschoolingové začiatky

Lenže v roku 2019 sme prakticky zo dňa na deň vzali deti zo školy. Plánovali sme dlhšiu dobu cestovať a vedeli sme, že so školou by to bolo náročné. Toto rozhodnutie bolo jedno z najlepších, aké sme mohli urobiť. Deti boli v tom čase v druhom, šiestom a ôsmom ročníku.

Hoci sa naše cestovateľské plány riadne okresali a pomenili kvôli pandémii, deti sme do školy už nevrátili a ani to nemáme v pláne. Domáce vzdelávanie sa stalo neoddeliteľnou súčasťou nášho života.

Tento rok dokonca nemáme takmer žiadne učebnice (keďže sme ich minulý rok až tak nevyužívali). Ak nerátam matematiku a slovenčinu. Ostatné sme nechali „bezučebnicové“.  Do Dominikánskej republiky sme si nemali ako vziať ani tlačiareň, ktorá je doma mojím každodenným spojencom v domácom vzdelávaní našich troch školákov a zabávaní nášho malého neškôlkara.

Tak ako teda vyzerá naše učenie?

Dvaja starší, dcérka siedmačka a syn deviatak, majú dvakrát v týždni Skype hodinu matematiky s babkou (za čo sme neskutočne vďační!).

Zemepis, prírodopis a dejepis sme tento polrok poňali po svojom – keďže sme v Dominikánskej republike, bolo by škoda nevyužiť to a učiť sa o iných krajinách. A tak robíme projekty v PowerPointe o Dominikánskej republike. A že vám to je zaujímavá krajina! Decká si toho takto zapamätajú oveľa viac, ako keby sa učili teraz trebárs o Afrike, ale nezažili ju a nemohli na vlastnej koži pocítiť, aké to je podnebie, aké sú tam rastliny či živočíchy. Takto je to proste úplne iné.

Máme to šťastie, že učivo si môžeme do istej miery prispôsobovať podľa záujmov a okolností. Angličtinu sa učíme tak akosi za jazdy. Deti pozerajú anglické videá a zapisujú si každý deň jednu anglickú frázu. Veľakrát sa tiež len tak rozprávame po anglicky. Žiadne písomky, testy, skúšanie. Keď sme doma, občas si vypracujú nejaký ten pracovný list alebo urobia online test kvôli precvičeniu gramatiky. Angličtinu majú radi obaja.

Fyzika, chémia a všetky ostatné predmety sa dajú robiť v dnešnej dobe bez problémov online. Existujú videá, prezentácie, online testy, kde si deti môžu overiť, čo vedia a čo nie. YouTube videá využívame často a radi, určite je to záživnejšie učenie ako z učebníc.

Viac času na to, čo ich baví

Vďaka domácemu vzdelávaniu máme tú možnosť zamerať sa na predmety, ktoré deti viac bavia, alebo ich potrebujú (ako náš deviatak matematiku a slovenčinu kvôli prijímačkám). Menej obľúbené predmety robíme okrajovo a deťom neprekáža, že z nich budú mať horšiu známku (ako napríklad u oboch nepopulárny dejepis).

Naša tretiačka sa učí so mnou alebo s manželom – máme tu pracovný zošit z matematiky, z ktorého postupne riešime niektoré príklady. Okrem toho ešte pracovný zošit s učebnicou zo slovenčiny, kde tiež čo-to vyplníme a prejdeme. Veľa sa snažím s dcérkou učiť aj za jazdy, napríklad cestou autom sa naučíme nejakú anglickú frázu alebo si cvičíme násobilku pri stavaní pieskového hradu na pláži.

Témy na učenie sa často objavia spontánne – napríklad ako rastú kokosy? Ako dokázali takú obrovskú sochu Ježiša Krista postaviť tak vysoko na hore (po výlete lanovkou na Mount Isabel de Torres k soche Ježiša Krista v Puerto Plata?)? Alebo také šváby, ktoré sa tu tiež dajú zažiť, aj keď určite nepatria k tým zvieratkám, ktoré by ste tu zažiť chceli… Ale zaujímavé tvory to sú veru (čo to sme o nich pozisťovali)! Jednoducho, dieťa sa samo od seba zaujíma o rôzne veci, je prirodzene zvedavé a takto sa učí najlepšie. Lebo je to prirodzené a chce, nie že musí.

Domáce vzdelávanie verzus dištančné vzdelávanie

Z tohto nášho homeschoolingového a trochu aj worldschoolingového dobrodružstva sa veľmi teším a som za túto možnosť nesmierne vďačná. Obzvlášť v tejto dobe, keď počúvam od kamarátok, koľko toho majú s dištančným vzdelávaním na krku – musí to byť veľmi náročné.

Veľakrát počúvam, že teraz majú šancu rodičia si vyskúšať domáce vzdelávanie a že je to masaker. Dištančné vzdelávanie, ako teraz funguje na Slovensku, ale NIE JE domáce vzdelávanie, je od neho veľmi vzdialené a postavené na úplne iných princípoch. Ja by som určite nemenila a ani nemienim, ak okolnosti dovolia (verím však, že áno).

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top