Waldorfské bábiky (waldorf dolls, steiner dolls)

Keď som nedávno mala napísať článok o látkových (textilných) bábikách, presurfovala som niekoľko rôznych stránok na túto tému. A narazila som aj na waldorfské bábiky.
Musím povedať, že málokedy ma niečo tak zaujme ako práve tieto krásne bábiky a že ma to dokonca chytí natoľko, aby som sa vrhla do ich výroby. No ale stalo sa a ja som začala šiť.
Najskôr ručne, čo mi ale trvalo príliš dlho, potom som si požičala šicí stroj od mojej mamy. A to už bola iná paráda.
Chvíľku mi trvalo, kým som prišla na to, ako presne vyformovať hlavičku, ako najlepšie ušiť telíčko a vlasy mi ešte stále dávajú riadne zabrať… Každopádne už mám zopár kúskov (teda konkrétne tri) mojich waldorfských bábik hotových a stále ma to ťahá šiť ďalšie. Asi jediným zásadným problémom je čas, ktorého je pri dvoch deťoch naozaj málo (okrem toho ešte pracujem z domu, takže to je ďalší „požierač“ času).
Prikladám foto mojich doterajších výtvorov. Prosím, berte na vedomie, že sú to moje prvotiny, takže žiadna profesionálna práca a oblečenie majú po dcérke (k ušitiu oblečkov na tie bábiky som sa ešte nedostala…)

Pre tých, ktorí netušia, čo sú waldorfské bábiky zač, aspoň zopár informácií. Tieto bábiky sú v súlade s waldorfskou pedagogikou (alebo tiež filozofiou Rudolfa Steinera, čo je zakladateľ tejto pedagogiky). O waldorfských škôlkach a školách ste už zrejme počuli…
Takže ide o textilné bábiky, ktoré sa šijú z prírodných materiálov a vypĺňať by sa mali v ideálnom prípade ovčou vlnou. Tváričky sú zväčša ručne vyšívané a pozostávajú vlastne len z očiek a ústočiek (noštek býva vymodelovaný špeciálnym spôsobom). Vlásky sú z vlny alebo iného prírodného materiálu. Ďalej tieto bábiky môžu mať rôzne podoby – buď ako bábiky, ktoré sa dajú obliekať, alebo sú to len jednoduché vcelku ušité „neobliekacie“ bábiky rôznych veľkostí a tvarov. Závisí od toho, pre akú vekovú kategóriu sú určené.
Niekomu sa môžu ich jednoduché tváričky zdať nie veľmi pekné a zaujímavé, no ich jednoduchosť je tu zámerná – mali by totiž ponechať čo najväčší priestor pre detskú tvorivosť a fantáziu.

Waldorfské bábiky sa dajú kúpiť (zatiaľ asi hlavne na internete), ale pri troške šikovnosti si môžete ušiť aj vlastnú. Je to pekný pocit, keď vidíte vaše dieťa, ako sa hrá s bábikou, ktorú ste pre neho ušili sama. U nás sa bábiky ujali nielen u dcérky ale aj u štvorročného syna
.
Sú mäkkučké, dobre sa túlia a objímajú a sú úžasnými spoločníkmi deťom na spinkanie. Naozaj odporúčam.

Na internete je množstvo návodov a postupov, ako si takúto bábiku zhotoviť, tak treba možno trošku posurfovať. Nejaké odkazy s návodmi na ušitie waldorfských bábik nájdete aj v mojom ďalšom článku (TU) a výplňami na waldorfské bábiky sa zaoberá tento článok (TU). Môžete si ale urobiť bábiku úplne podľa vlastných predstáv a podľa vlastného strihu, všetko je vecou fantázie.

Pre inšpiráciu prikladám odkaz na galériu waldorfských bábik. Nájdete ju tu.

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top