Rebornované bábiky – rozhovor

Rebornované bábiky alebo tiež „reborn bábiky“ či „reborn babies“ sú vo svete dosť populárne. U nás zatiaľ až tak rozšírené nie sú, no našťastie som našla jednu milú a ochotnú žienku, ktorá sa výrobe rebornovaných bábik venuje a súhlasila s rozhovorom:-) Ak vás teda rebornované bábiky zaujímajú, alebo ste len zvedaví, o čo vlastne ide, prečítajte si rozhovor s Petrou Pevnou (jednu z jej rebornovaných bábik ste mohli dokonca vidieť v seriáli Panelák).

Ako si sa vôbec dostala k „rebornovaniu“?

Mamina mi ukázala bábiky na internete a jedna sa jej veľmi páčila, tak si ju dala vyrobiť. No nebola podľa jej predstáv, tak sme sa začali pohrávať s myšlienkou, že si ju vyrobíme samy. Mamina je veľmi šikovná vo všetkých ručných prácach, tak sa zhostila úlohy vpichovania vláskov a mne pripadlo maľovanie. Profesionálne sa venujem líčeniu už vyše 8 rokov, tak som si na to trúfla.

Čo sa Ti na „reborn“ bábikách najviac páči?

Mne sa páčia bábiky všeobecne. Od malička a nikdy som z nich nevyrástla. Ešte aj ako 22-ročná som si išla kúpiť Chou-Chou, lebo po odsťahovaní sa od rodičov som doma nemala žiadnu bábiku. Keby som vtedy natrafila na americké stránky o „rebornoch“, bola by som do rebornovaných bábik zaľúbená ešte skôr. Rozumiem zberateľkám, ktoré zbierajú bábiky, no ich vytvorenie je podľa môjho názoru ešte krajšie. Páči sa mi to umenie čo najviac sa priblížiť podobne reálneho dieťatka, pre mňa je rebornovanie relax, záľuba, vášeň a radosť.

Kto si najčastejšie kupuje rebornované bábiky (bezdetné ženy, ženy, ktoré už majú deti, alebo ich kupujú ľudia ako darčeky)?

Najčastejšie si moje bábiky kupujú maminky pre ich dcéry a starajú sa o ne spoločne. A taktiež dospelé ženy ako spomienku na ich už odrastené deti.
Sú tieto bábiky určené aj na hranie pre deti?
Možno aj áno, pokiaľ je to dieťatko už väčšie a dokáže dávať na veci pozor. Reborn bábika je ručne vyrobená hodnotnejšia bábika a treba tak s ňou zaobchádzať. Nemôže sa s dievčatkom kúpať vo vani a mala by mať iné miesto v detskej izbe než v kúte na zemi. Ale to je už extrém. Napríklad aj v seriáli Panelák hrala moja bábika a dospelí s ňou zaobchádzali horšie, ako by sa s ňou hralo trojročné dievčatko. Je to teda na posúdení rodičov.

Koľko asi trvá vytvorenie jedného „reborn“ bábätka?
Minimálne dva týždne – veľa hodín maľovania, veľa hodín vpichovania vláskov a potom už len nejaké ďalšie dve hodinky na kompletizáciu a vyberanie výbavičky.

Čo všetko na to potrebuješ a dajú sa tieto súčasti zohnať aj u nás?
Žiaľ, pomôcky a materiál si objednávam z Nemecka, Holandska, Británie a z Ameriky, čím sa aj ceny rebornovaných bábik predražuje o dopravu a DPH, clo… Okrem kitov (tak sa volajú vinylové časti bábiky – hlava a končatiny) a telíčok je potrebných množstvo ďalších vecí ako farby, štetce, hubky, pinzety, stojany, paletky, ihly, vlásky, oči, mihalnice, výplne, lepidlá, magnetky, dudlíky, oblečenie…

Rebornovaná bábika Erica (mohli ste ju vidieť v seriáli Panelák)

Je to finančne náročný koníček?

Podľa toho, čo sa pod tým rozumie – asi áno, k výrobe bábik treba dosť vecí, samotný materiál na jednu bábiku sa pohybuje v priemere od 100 do 200 Eur. Zbohatnúť sa na rebornovaní preto veľmi nedá, musí to byť naozaj koníček, aby si pri tom dokázala presedieť toľké hodiny. Lebo efektivita sa nedá počítať na Eurá, ale skôr na pekné pocity, keď sa bábika podarí a ešte krajšie, keď sa páči aj novej majiteľke.

Kde sa dajú vidieť Tvoje „reborn“ bábiky?

Na Mimibazare a na Facebooku:
http://www.facebook.com/#!/pages/Rebornovan%C3%A9-b%C3%A1biky/144903658865835

Robíš aj reborn bábiky na zákazku? Kde a ako sa dajú objednať?

Momentálne mám viacero objednávok, takže skôr bábiky na voľný predaj sú výnimkou. Ale pred účinkovaním mojej reborn bábiky v seriáli Panelák to bolo opačne🙂. Kit bábiky vyberám spolu so záujemkyňou a dopredu si dohadujeme detaily, ako má bábika vyzerať.

Ak by niekto chcel začať s „rebornovaním“, čo by si mu odporučila? Je u nás možnosť nejakého kurzu? Ak áno, kde, kedy a za koľko by sa dal absolvovať?
Určite odporúčam kurz, sama som sa ho zúčastniť nemohla, lebo na Slovensku a v Čechách v tom čase nikto kurz nerobil, kto by pracoval s vypaľovacími farbami. Je to lepšie ako učiť sa z DVD, lebo máš pri sebe niekoho, koho sa môžeš na mieste hneď opýtať, a ktorý ťa povedie v tvojej tvorbe. Momentálne sa kurzy robia u nás i v Čechách, napríklad u mňa vyjde 2-dňový kurz s kompletnou bábikou na cca 200 Eur a organizujem ho pre 4 osoby asi tak trikrát do roka.

Za rozhovor i poskytnutie fotografií krásnych rebornovaných bábik ďakujem Petre Pevnej (e-mail: petra.pevna@gmail.com).

Posts created 211

5 thoughts on “Rebornované bábiky – rozhovor

  1. Dobrý deň, ja sa teda rebornovaniu osobne nevenujem, ale skúste napísať priamo Petre Pevnej (petra.pevna@gmail.com), s ktorou som robila tento rozhovor. Ona Vám bude iste vedieť poradiť:)

  2. Ta predposledna babika stoji 230€ ma 52cm…najdete tieto babiky na http://www.bazos.sk poznam tu pani ktora ich vyraba…a 60cm babika stoji 260€ samozrejme iba od tej pani babiky tolko stoja:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top