Písanie článkov – čo by ste mali zvládať?

Ak by ste si chceli privyrábať písaním článkov na internet, alebo aj do časopisov či novín, mali by ste mať určité znalosti. Nemusíte mať práve vyštudovanú žurnalistiku, i keď na niektorých pozíciách sa to vyžaduje a iste je to veľká výhoda. No aj keď žurnalista nie ste, je zopár vecí, bez ktorých sa pri písaní nepohnete. A čo to teda je?

1. Gramatika
Určite by ste mali zvládať slovenskú gramatiku. Nikto nie je neomylný a ono sa občas stane, že sa človek pomýli a urobí nejakú tú „hrúbku“. No ak budete mať chybu v každom druhom slove, nikoho tým neohúrite, skôr odradíte. Dajte si preto záležať na tom, aby ste posielali vždy gramaticky bezchybný text. Na niečo vás upozorní Word, ak máte zapnuté automatické opravy, niektoré chyby však neodhalí ani on. Napríklad ak napíšete „zaujímavý ľudia“, Word vám to nevyhodí ako chybu a neupozorní vás na to, že tam má byť mäkké i a teda „zaujímaví ľudia“. To musíte vedieť sami.

2. Word
Ak chcete písať, mali by ste vedieť používať program Word alebo iný textový editor. Je dobré vedieť nastaviť si základné parametre, vedieť zmeniť veľkosť, hrúbku či štýl písma, ukladať súbory a podobné úkony. Jednoducho, musíte sa vedieť orientovať v danom editore. Čím lepšie sa orientujete, tým ľahšie a rýchlejšie budete pracovať.

3. Internet
Články sa posielajú takmer výhradne cez internet. Poštou by to bolo predsa len zdĺhavé, nákladné a nepraktické:-) Takže je jasné, že musíte vedieť posielať e-maily a zvládať pripojiť prílohu. Toto však dnes už asi zvláda každá aspoň trochu „internetovo zdatná“ žienka.

4. Nekopírovať!!!!!
Iste, dá sa „napísať“ článok aj tak, že si ho jednoducho skopírujete z inej stránky, alebo poskladáte z kopírovaných častí textov z rôznych stránok. Možno sa vám to zdá ako jednoduché a rýchle riešenie. Toto však nikdy nerobte! Jednak je dnes ľahko zistiteľné, či vami zaslaný text je alebo nie je odniekiaľ skopírovaný a v druhom rade, ak by bol takýto článok uverejnený, mohli by ste s tým mať problémy (vy alebo redakcia, ktorá článok uverejnila, ak oni berú zodpovednosť za uverejnené veci). Buďte teda kreatívni a píšte vlastné články, tvorte vlastné a originálne texty.

5. Strojopis
Toto nie je vôbec podmienka, ale pracovať sa vám bude omnoho ľahšie a rýchlejšie, ak zvládate „desaťprstovú metódu“. Písať na klávesnici oboma rukami a všetkými desiatimi prstami je úžasná výhoda.
Mne sa napríklad stáva, že ak chcem niečo napísať na papier rukou a perom, nestíham zapisovať myšlienky, ktoré mi v hlave prúdia. Už som si tak zvykla na písanie na počítači, že jednoducho písanie rukou je pre mňa veľmi zdĺhavé:-)

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top