Časté chyby v handmade podnikaní (časť 3.)

V prvých dvoch častiach seriálu „Časté chyby v handmade podnikaní“ som sa venovala téme príliš širokého záberu a cenám. Ďalšia časť seriálu o častých chybách v handmade podnikaní by sa dala nazvať „Ja sama a všetko“. Koľké z nás tak fungovali alebo stále fungujú. Robia úplne všetko od výroby daného produktu, cez jeho fotenie, úpravu fotiek, nahadzovanie do e-shopu alebo na predajné stránky, následný marketing, balenie, nosenie na poštu, vystavovanie faktúr a ja neviem čo všetko ešte.

Spočiatku sa to, samozrejme, zvyčajne inak nedá a je normálne, že si človek všetko musí porobiť sám, kým sa mu začne vôbec generovať nejaký zisk. Lenže problém je, že veľa ľudí má pocit, že tá správna doba na „outsourcing“, teda delegovanie niektorých činností na niekoho iného, akosi stále neprichádza. A tak robia všetko sami, aj keď už im podnikanie celkom pekne beží a generuje pravidelný zisk.

Moja skúsenosť

Ja som tak fungovala tiež. Robila som všetko a spočiatku mi to neprekážalo, lebo toho nebolo až tak veľa. Lenže postupne sa situácia menila a práce bolo čoraz viac. Ubíjali ma papierovačky, náročné bolo aj balenie predaných hračiek a posielanie balíčkov. Potom prišiel e-shop, o ktorý bolo treba sa starať – minimálne dopĺňať produkty a vybavovať objednávky, inak som sa mu, chudáčikovi, veľmi nevenovala. Popritom som bola tiež mamou na plný úväzok, starala sa o domácnosť, varenie a aby toho nebolo málo, stále som tiež po troche písala články. Jednoducho, robila som to všetko a často som nevedela, kde mi hlava stojí.

Manžel mi veľakrát povedal, že treba niečo vypustiť, že si mám nájsť niekoho na výpomoc. Veľkú, ba obrovskú, pomoc mi poskytovala moja mama. Pomáhala mi s deťmi, často aj s balením hračiek, nosením na poštu, veľakrát aj s vypĺňaním hračiek a podobnými prácami. Za to som jej veľmi vďačná.

No aj tak toho bolo veľa. Keď sa vám podnikanie začne rozbiehať a vy chcete silou-mocou stále všetko robiť sami, vlastne sa tým ukracujete o potenciálny rast vášho podnikania. A vás môže čoskoro stretnúť niečo podobné ako mňa – teda vyhorenie (prípadne nervové zrútenie, či rôzne zdravotné problémy). Až tie vám potom ukážu, že takto to ďalej nejde.

Možno si hovoríte, že vám sa to stať nemôže. Videla som to už ale toľkokrát… Často hlavne mamičky, ktoré takto pracujú popri materskej. Sú tak nejako nastavené, že by mali všetko zvládať. Ja som žila dlho s pocitom, že to moje podnikanie je stále v podstate len nejaká moja záľuba, ktorú robím tak mimochodom popri deťoch a všetkých ostatných povinnostiach. Keď vám to ale zaberá čoraz viac času, čoraz viac energie, nie je to už len záľuba, je to jednoducho práca.

Verím, že má zmysel delegovať práce, ktoré vás na vašom podnikaní až tak nebavia, na niekoho iného. Spočiatku vám s tým môže pomáhať napríklad mama či sestra alebo kamarátka, s ktorou sa na nejakej odmene dohodnete. Neskôr si môžete skúsiť nájsť človeka, ktorého budete pravidelne platiť za to, že bude pre vás robiť niektoré činnosti (správa e-shopu, balenie balíčkov a nosenie na poštu, čokoľvek potrebujete).

zdroj: pixabay.com

Čo vás na vašej práci najviac baví?

Zamyslite sa nad tým, čo vás na vašom podnikaní baví najviac, čo vám prináša radosť. U mňa to bolo vymýšľanie nových dizajnov hračiek, nových farebných kombinácií, jednoducho tvorenie a šitie prototypov hračiek. Čo ma nebavilo, bolo šitie neustále rovnakých desiatok kusov hračiek (keď bola objednávka napríklad do nejakého obchodu a podobne, bol to pre mňa stres), nebavili ma papierovačky, úprava fotiek mi zaberala kvantum času (fotenie mi až tak nevadilo, ale tá následná úprava fotiek, ach jo!), balenie predaných hračiek.

Časom som si našla pár pomocníčok na šitie hračiek, lebo sama som už nestíhala produkovať toľko, ako ľudia pýtali. Je skvelé mať pomocné ruky na šitie hračiek. Aj to si ale vyžaduje kopec času, kým daného človeka naučíte robiť to tak, ako si predstavujete. S týmto som mala dlho veľký problém, ale našla som pár naozaj veľmi schopných žienok, ktorým vďačím za veľa. Bez ich pomoci by sme napríklad nemali šancu chodiť na rôzne trhy, kde bolo treba mať slušnú zásobu hračiek.

Dnes vidím, že som sa mohla pokojne odbremeniť aj od upratovania a dať radšej pravidelne nejaké peniaze pani, ktorá by nám prišla upratať. Pretože som bola z neporiadku veľmi nervózna, no nedokázala som zvládať aj túto časť a väčšinou práve naša domácnosť najviac doplácala na moje vyťaženie.

Dôležitý relax!

Ak ste na tom podobne, ak cítite, že vaše handmade podnikanie je už zabehnuté a že je toho na vás priveľa, delegujte! Odbremeňte sa od prác, ktoré vás až tak nebavia a skôr zaťažujú. Získate tak čas na to, čo vás najviac na vašom podnikaní baví, alebo získate voľný čas, ktorý môžete využiť na oddych a relax.

Ja som to zanedbávala. Pár rokov som netušila, čo je to len tak si vyložiť nohy alebo si ísť zaplávať či zacvičiť. Všetok voľný čas patril šitiu a veciam okolo podnikania, zvyšok domácnosti a rodine. Keď k nám pribudlo štvrté dieťa, došlo mi, že to takto ďalej nejde a niečo sa musí zmeniť. Ukázali mi to však až nepríjemné problémy, aj zdravotné, ktoré boli vyústením môjho „fungovania nadoraz“.

Všetko potrebuje rovnováhu. Aj keď robíte to, čo milujete, je to práca. A od tej práce si potrebujete oddýchnuť. Ja som si myslela, že oddychujem práve pri tom šití. Do istej miery to bola pravda. Ibaže môj chrbát a ruky mi ukazovali niečo iné a ja som dlho cítila, že by som mala robiť niečo aj pre seba, no nevedela som, kde na to nájsť čas. Dnes už viem, že ten čas si proste len treba urobiť. Možno práve aj tým delegovaním.

 

 

Posts created 211

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top